Впроваджуємо гендерне бюджетування

27.11.2012, 16:10

Впроваджуємо гендерне бюджетування

Протягом 7-10 листопада поточного року у місті Львові відбувалися заходи, проведення яких організували експерти Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок – «ООН-Жінки». До участі у цих заходах було запрошено координатора проекту «Гендерне бюджетування на місцевому рівні», радника міського голови Н.Р. Карпець та начальника фінуправління В.І. Баландіну.

Під час проведення експертної зустрічі консультантів з гендерного бюджетування відбулося узагальнення досвіду роботи зі сприяння впровадження бюджету з гендерними аспектами. Учасницям «Школи для  консультантів з гендерного бюджетування», до складу яких увійшли і ми з начальником фінуправління, було урочисто вручено сертифікати про успішне завершення даного етапу навчання. Приємною новиною для всіх учасників та учасниць заходу стала презентація  практичного посібника «Гендерні аспекти бюджетування на місцевому рівні». У ньому викладено і частину гендерного бюджетного аналізу, проведеного командою дослідження м. Комсомольська.

даний посібник стане першим і поки що єдиним друкованим виданням всеукраїнського рівня, який міститиме конкретні приклади команд пілотних міст України у галузях освіти, фізкультури і спорту, охорони здоров’я.

У написанні кейсу під головуванням координатора проекту брали активну участь начальник управління охорони здоров’я Ю.В. Ковпак та його заступник, - голова правління ГО «АСІМЕД» В.О. Дудник, начальник міськфінуправління В.І. Балан-діна. Приємно, що у практичному посібнику зазначено прізвища усіх членів нашої команди.

На експертній зустрічі було підкреслено, що найактуальнішою та найскладні-шою була робота, організована у рамках проекту «Гендерне бюджетування на місцевому рівні» у м. Комсомольську. При цьому координатор програм Фонду імені Фрідріха Еберта Олена Давліканова наголосила на системній та ефективній роботі з інформування населення Комсомольська стосовно питань гендерної політики.

Учасники заходу отримали знання з оцінки та моніторингу реалізації гендерних бюджетних ініціатив, узагальнення індикаторів та сформували аргументи для переконання місцевих органів влади та громади щодо переваг у застосуванні гендерного бюджетування.

Протягом 2000-2012 рр. гендерний аналіз бюджетів проведено у Херсонській, Харківській, Полтавській, Луганській та Черкаській областях. У 2009 році започатковано Програму рівних прав і можл ивостей чоловіків і жінок в Україні. З 2011 року ініціативу запровадити проект «Гендерне бюджетування на місцевому рівні» виявило Регіональне представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні. Цього ж року підтримку у проведенні гендерного аналізу бюджетів двох областей України та м. Кіровограда надавала шведська агенція міжнародного розвитку SIDA, підтримали окремі проекти деякі донорські організації. У 2012 році до них приєдналася і міжнародна структура «ООН-Жінки», яка і підтримала написаний у вересні поточного року нашою командою такий проект «Гендерне бюджетування, як інструмент вдосконалення роботи лікарів загальної практики–сімейної медицини, що працюють на умовах договору».

На тренінгу у м. Львові 10 листопада 2012 року широкому загалу представників із інших регіонів України мною було представлено конкретні кроки із втілення обраної нами гендерної бюджетної ініціативи; прокоментовано календарний план впровадження гендерно-орієнтованого бюджету у галузі охорони здоров’я. Присутні на заході надали високу оцінку рівню проведеної на чолі з головою робочої групи С.А. Супруном  новаторської і творчої роботи, спрямованої на користь територіальної громади Комсомольська.

Метою тренінгу «Моніторинг бюджетних асигнувань та донорської допомоги у запровадженні гендерного бюджетування» стало спрямування спільних зусиль на зміцнення потенціалу гендерних експертів, лідерів громадських організацій та місцевих органів влади, для забезпечення ефективного фінансування проблем гендерної рівності. Саме тому національним програмним координатором, кандидатом філософських наук Оксаною Кисельовою було запрошено для участі у тренінгу голову Вінницької ГО «Інформаційно-просвітницький центр «ВІСЬ» С. Дубину, незалежного експерта, асистента Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Тараса Шевченка» М. Корюкалова, старшого фахівця відділу інноваційних програм ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» Р. Любченка, національного консультанта з питань гендерної рівності Канадського агентства міжнародного розвитку Л. Магдюк, заступника голови західноукраїнського центру «Жіночі перспективи» М. Чумало.

Найціннішим, на мій погляд,були виступи та спілкування зі старшим консультантом Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень Я. ПИШНИК, директором ГО «Агенція соціальних технологій» З. Кочорбаєвою ( Казахстан) та докторантом кафедри регіонального управ-ління, місцевого самоврядування та управління містом Національної академії держуправління при Президентові України Н. Васильєвою (саме вона виявила надзвичайну зацікавленість у впровадженні електронної індивідуальної карти якості проходження по маршруту пацієнта та контролю за виконанням соціальних стандартів у медичній галузі нашого міста). В інтерактивній формі жваво та неординарно побудувала своє спілкування з аудиторією, національний консультант з питань гендерної рівності Канадського агентства міжнародного розвитку Лариса Магдюк.

Експертами Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні було запропоновано продовжити навчання у школі гендерних консультантів із запрошенням нових пілотних регіонів, створити єдину базу пропозицій та досвіду, організувати проведення аудиту безпеки територій  міст та  вивчення ступеню готовності до втілення гендерної політики у містах України. 

Станом на сьогоднішній день командою проекту проводиться висвітлення актуальної інформації  у місцевих ЗМІ, на офіційному веб-сайті Комсомольської міської ради та на сайті управління охорони здоров’я. Крім того, організовано перші спроби втілення елементів гендерного бюджетування при формуванні проекту бюджету на 2013 рік у галузі охорони здоров’я. У планах на наступне – проведення навчального семінару для начальників відділів та управлінь виконкому за темою «Підвищення рівня гендерної компетентності державних службовців».

Наступного року ми запланували зустрітися знову, аби обмінятися здобутими знаннями, досвідом, новими проектами й розробками, вислухати думки та професійні поради колег.

Впевнена, що на загальних зборах Асоціації міст України, запланованих на 4 грудня поточного року, будуть обговорюватися і зазначені аспекти щодо питань гендерної рівності до 2015 року.

Н.Р. Карпець, радник міського голови з питань розвитку місцевого самоврядування, координатор проекту «Гендерне бюджетування на місцевому рівні»