Відтворення водних біоресурсів

30.11.2012, 14:21

Відтворення водних біоресурсів

Одним із пріоритетних завдань для нашої держави є охорона та відтворення риби й інших водних живих ресурсів. Наприкінці листопада в районі рятувальної станції Комсомольська з метою зариблення Дніпродзержинського водосховища було випущено в Дніпро близько трьох тонн рослиноїдних видів риб, зокрема, товстолоба гіб-ридного та строкатого. Цей важливий захід відбувався за участю міського голови С.А. Супруна та інспектора Полтаварибохорони Я.С. Беззубенкова.

Водні живі ресурси внутрішніх водойм та територіальних вод є стратегічним державним харчовим резервом, зберігання та відновлення якого нерозривно пов’язане як з природними процесами, так і з діяльністю людини. В останні роки стан природного відтворення водних живих ресурсів значно погіршився внаслідок дії ряду зовнішніх факторів, головними із яких є антропогенні – несприятливий гідрологічний режим, замулення та заростання нерестовищ, забруднення води, нерегульований вилов. Утворення дніпровських водосховищ призвело до суттєвих змін в показниках рибного населення і водних екосистем в цілому, тому виникла необхідність в проведенні рибницько-меліоративних заходів з штучного формування рибофауни.

Державна агенція рибного господарства України  здійснює організацію та контроль забезпечення проведення заходів з відтворення водних ресурсів внутрішніх водойм Азово-Чорноморського басейну за двома напрямами, а саме: забезпечення роботи державних рибовідтворювальних комплексів; проведення робіт з відтворення риби у рамках державної бюджетної програми «Відтворення водних живих ресурсів у внутрішніх водоймах та Азово-Чорноморському басейні». Державним бюджетом на поточний 2012 рік для забезпечення заходів із селекції та відтворення водних біоресурсів було передбачено видатків в обсязі 54 млн грн. За словами інспектора Полтаварибохорони Я.С. Беззубенкова, цьогоріч держава виділила 600 тис. грн на проведення зариблення Дніпродзержинського водосховища рослиноїдними видами риб (товстолобом гібридним та строкатим, білим амуром). На сьогодні туди випущено близько 1 млн.  рослиноїдних видів риб. Торік у водосховище випустили близько 400 тис., цьогоріч – вже  600 тис. 

Товстолоб – це основний промисловий вид риби, який потрапляє на стіл споживачів усієї Полтавщини. Як зазначив Ярослав Сергійович, нині органи рибоохорони роблять все, щоб зберегти водні живі ресурси, які залишилися у нашому водосховищі. Цього разу для зариблення водосховища в районі Комсомольська рибу привезли з селища Кишеньки Кобеляцького району. Там є рибгосп, який вирощує такі види риб. Її випустили саме в такому місці Дніпра, де є прямий вихід до водосховища як у верхню, так і нижню його частини. До того ж, тут є всі необхідні умови для її зростання: значна кормова база, великі площі нагулу. Це підтверджують науковці, які постійно досліджують Дніпро. Вага товстолоба, якого запустили, від 120 до 180 г.

Мине 3-4 роки і випущена цього дня риба (близько трьох тонн) виросте, набуде товарного вигляду. Товстолоб поїдає синьо-зелені водорості, яких багато в Дніпрі в районі Комсомольська. Тож цей вид риби допомагатиме покращувати екологію найпотужнішої річки України. Хоча цими заходами проблему, яка існує нині, не виправити. Слід контролювати викиди органічних речовин, які сприяють активному розвитку синьо-зелених водоростей. Комсомольчани добре пам’ятають їх вплив на здоров’я чоловічого населення міста у 90-х роках, коли лікарі реєстрували так звані бронхолегеневі альвеоліти.

У спілкуванні з представниками місцевих ЗМІ С.А.Супрун підкреслив, що для міської влади дуже важливо проведення заходів щодо зариблення Дніпродзержинського водосховища в районі нашого міста. Сергій Андрійович висловив надію щодо співпраці представників рибного господарства і керівництва міста з метою покращення природного середовища, відтворення водних живих ресурсів Дніпра, використовуючи для цього й кошти міського бюджету, зокрема, спеціального екологічного фонду. Адже техногенний вплив на  навколишнє середовище Кременчуцько-Комсомольського регіону досить значний. «Треба змінювати свідомість наших людей щодо необхідності постійно дбати про збереження природи. Слід залучати до природоохоронних заходів наших дітей, молодь. Всі ми маємо розуміти важливість бережливого ставлення кожного із нас до навколишнього середовища заради збереження життя на нашій прекрасній планеті Земля», - наголосив міський голова.

 

Таїсія ЛИМАНСЬКА.