ГЕНДЕРНИЙ АУДИТ МІСЬКОГО ПРОСТОРУ

10.06.2013, 16:38

Одним із напрямів державної політики в Україні є гендерна політика. Такий напрям є новим для нашої держави, але він уже має свою історію становлення. У зв’язку з проголошенням Україною курсу євроінтеграцїї гендерне питання, що є пріоритетним у Євросоюзі, набуло особливого значення в політичних процесах. Особливістю формування державної гендерної політики в Україні є те, що вона будується на основі міжнародних нормативно-правових актів, ратифікованих Україною, та регулюється національними нормативно-правовими актами.

П’ятого червня в малій залі міської ради відбулася презентація проекту «Гендерний аудит міського простору», який реалізуватиметься за підтримки Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні протягом поточного року в 4-х містах країни: Харкові, Львові, Чугуєві (Харківська обл.) та Комсомольську. Учасниками зібрання були міський голова С.А. Супрун, депутат Комсомольської міської ради, керівник даного проекту, член Комітету Асоціації міст України з питань гендерної рівності Н.Р. Карпець, керівники управлінь та відділів міськвиконкому, ЖЕПів, представники громадських організацій, навчальних закладів міста.

Захід відкрив С.А. Супрун. Сергій Андрійович зазначив, що Комсомольськ є лідером у просуванні гендерної політики на теренах України. Свідченням того є цікавий досвід, який отримало наше місто, зокрема галузь охорони здоров’я, у процесі реалізації  в 2012 році проекту «Гендерне бюджетування на місцевому рівні». Очільник міста подякував усім, хто небайдужий до інновацій, що запроваджуються у різних сферах міського простору, хто долучається до реалізації наступного проекту з гендерних питань, і висловив сподівання на результативність цієї роботи.

За словами Н.Р. Карпець, наше місто стало учасником реалізації другого проекту лише тому, що у процесі реалізації першого у Комсомольську були зроблені найгрунтовніші дослідження.

Метою проекту «Гендерний аудит міського простору» є впровадження методики гендерного аудиту міського простору в діяльність органів місцевого самоврядування для формування гендерно-справедливого життя у місті; розробка пропозицій, рекомендацій та заходів щодо підвищення якості муніципальних послуг із врахуванням гендерних потреб мешканців; підвищення рівня залучення громадян до процесу формування змісту муніципальних послуг з метою максимально повного врахування їхньої гендерної складової.

Гендерний аудит міського простору – це випробуваний підхід до створення якісного життєвого простору для усіх міських мешканців, з урахуванням відмінностей у їхніх потребах та вимогах до муніципальних послуг. Він зосереджується на виявленні «слабких ланок» у системі надання послуг громаді, у векторі забезпечення прав жінок і чоловіків різних вікових категорій, які мешкають у різних районах міста, на доступ до міських просторів.

Гендерний аудит міського простору в рамках даного проекту охоплюватиме об’єкти благоустрою міських територій загального користування з визначенням рівня зручності, доступності та якості для мешканця/мешканки за місцем поживання й різний час доби. Тобто, в основу дослідження, які проводитимуться в пілотних регіонах (це 4 міста), мають лягти актуальні проблеми мешканців міста.

Як повідомила Н.Р. Карпець, на сьогодні вже створена робоча група й рекомендована ініціатива  для дослідження. Зупинилися на дитячому містечку, яке розташоване за адресою: вул. Леніна, 21. Ним Неля Ростиславівна разом із міським керівництвом опікується вже майже 10 років. Презентація завершилася активним обговоренням проблем, які існують нині на даній міській території (дитячому містечку).

Таїсія Лиманська.