МІСЬКА ВЛАДА КОМЕНТУЄ ПІДВИЩЕННЯ ПЛАТИ ЗА ОРЕНДУ ЗЕМЛІ НА РИНКАХ

13.06.2013, 10:26

27 травня 2013 року до міського голови С.А.Супруна надійшло колективне звернення від підприємців міста щодо скасування рішення «Про затвердження Порядку встановлення розмірів та справляння плати за користування земельними ділянками у місті Комсомольську», як такого, що потребує перегляду та доопрацювання. Лист підприємців було розглянуто 10 червня 2013 року на засіданні постійної комісії з питань архітектури, будівництва, земельних ресурсів та екології та 11 червня 2013 року на засіданні постійної комісії з питань економічної політики, бюджету та фінансів.

 

У відповідь на звернення громадян виконком Комсомольської міськради вважає необхідним пояснити свою позицію з даного питання та надати публічне роз’яснення. Міська влада діяла в рамках чинного законодавства та виключно в інтересах територіальної громади м. Комсомольська.

 

21 травня 2013 року на 33 сесії Комсомольської міської ради шостого скликання депутатами було прийнято рішення «Про затвердження Порядку встановлення розмірів та справляння плати за користування земельними ділянками у місті Комсомольську», що має вступити в дію з 01.01.2014 року. Згідно з чинним законодавством проект вищезазначеного рішення було попередньо оприлюднено на офіційному веб-сайті Комсомольської міськради, про що зазначено в оголошенні вгазеті „Громадська думка” (№11 від 13.03.2013), розглянуто на засіданнях двох профільних постійних комісій Комсомольської міської ради. Відповідно до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» будь-який підприємець мав можливість звернутися до виконавчого комітету з метою внесення змін та пропозицій до рішення «Про затвердження Порядку встановлення розмірів та справляння плати за користування земельними ділянками у місті Комсомольську». Жоден громадянин у встановлений законодавством термін не звернувся до виконавчого комітету зі своїми пропозиціями.

 

Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська влада зобов’язана забезпечити збалансований економічно-соціальний розвиток відповідної території, у тому числі створити належні умови життєдіяльності для громади. Це можливо здійснити шляхом наповнення міського бюджету, у тому числі і за рахунок раціонального використання земельних ресурсів. Рішення 33 сесії Комсомольської міськради «Про затвердження Порядку встановлення розмірів та справляння плати за користування земельними ділянками у місті Комсомольську» було прийнято з урахуванням необхідності диференціації орендної плати за землю для підприємницьких структур, які займаються комерцією (банків, супермаркетів, ринків). При встановленні ставок орендної плати за землю для ринків була встановлена ставка на рівні супермаркетів (магазинів загальною площею більше ніж 500 кв.м), бо ринки також мають доволі значний обсяг товарообігу та значну кількість покупців. Крім того, з 2008 року в Комсомольську розмір орендної плати за 1 кв.м землі на території ринку становив 3% від нормативної грошової оцінки за місяць. Згідно з прийнятим на сесії Порядком передбачається збільшити плату
за оренду земельних ділянок для банків, супермаркетів, ринків у 2 раза (6% від нормативно-грошової оцінки землі за місяць).

 

До підвищення плати підійшли виважено. Структурними підрозділами виконавчого комітету було зроблено порівняльний аналіз плати за землю на продуктових та речових ринках міст Комсомольська та Кременчука до та після збільшення плати. Відповідно було виявлено, що за 1 кв. м землі під ринками в місті Кременчуці плата за оренду земельних ділянок на 25% більша, ніж у нашому місті. Крім того, за земельні ділянки під торгівельними кіосками (МАФ) на найбільшому ринку за адресою вул. Леніна, 91 орендна плата стягується у меншому розмірі (6% від нормативної грошової оцінки), ніж за інші МАФ по місту (8% від нормативної грошової оцінки).

 

Важливо відмітити, що дія вищезазначеного Порядку не розповсюджується на земельні ділянки, що перебувають у власності підприємців, тобто плату за користування земельними ділянками заплановано стягувати лише за земельні площі, що надаються в оренду Комсомольською міською радою. Так, наприклад, на найбільшому ринку міста по вул. Леніна, 91 плата за користування земельними ділянками буде стягуватись лише на тій частині ринку, що надана ФО-П Сороці І.А. в оренду - 1,1606 га (місце розташування підприємців з м. Кременчука, торгівля секенд-хендом).Таким чином, за земельну ділянку 1,9 га, яка перебуває у власності ФО-П Сороки І.А., сплачується земельний податок згідно з Податковим кодексом України. У 2013 році плата за 1 кв. метр цієї ділянки до міського бюджету Сорокою І.А. складає всього 6,5 грн. на рік та не змінюється в зв’язку з прийняттям Порядку встановлення розмірів та справляння плати за користування земельними ділянками у місті Комсомольську. Саме на цій ділянці торгують продавці сільськогосподарської продукції та підприємці з м. Комсомольська.

 

Вагомим аргументом на користь збільшення відсотків плати за користування земельними ділянками є незаперечний факт, що незважаючи ні на що протягом 2008-2011 років міська рада не змінювала ставки орендної плати за землю, нормативно-грошову оцінку землі.

 

Не дивлячись на це, плата за торгове місце на ринку по вулиці Леніна, 91 постійно зростає. Адміністрація ринку відповіді на офіційний запит виконавчого комітету щодо розміру цієї плати в 2012-2013 роках до цього часу не надала. Але на підставі даних 2008-2011 років можна проаналізувати та виявити тенденцію цього зростання, зокрема у 2011 році у порівнянні з 2008 роком вартість за торгове місце на ринку на 1 день зросла для продавців молочних продуктів у 3,7 рази, м’ясних товарів – у 2,3 рази, продуктів виробничого ґатунку у 2,2 рази. Отже, в цілому з 2008 по 2011 роки адміністрація ринку збільшила плату за торгове місце на ринку, що по вул. Леніна, 91, від 170% до 370%. По абонементам № 1 та № 2, де найбільша кількість працюючих фізичних осіб-підприємців, плата зросла майже вдвічі. Натомість, граничні розміри плати за послуги, що надаються на ринку з продажу продовольчих та непродовольчих товарівпо вул. Леніна, 91, не затверджено, що суперечить розпорядженню голови обласної державної адміністрації від 11.07.2008 № 228 «Про Порядок державного регулювання цін (тарифів) на окремі види продукції, товарів і послуг, що реалізуються в області».

 

З 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, відповідного до якого ринковий збір не справляється, але адміністрація ринку не зменшила плату за торгове місце, що в свою чергу не зменшило навантаження на малий бізнес. Таким чином, власники ринків отримали додаткові кошти за 2011 та 2012 роки у розмірі приблизно 745,0 тис. грн. Більша частина цієї суми стосується ринку ФО-П Сороки І.А.

 

На додаток до всього вищевикладеного важливо підкреслити - Порядок встановлення розмірів та справляння плати за користування земельними ділянками у місті Комсомольську також збільшує розмір плати за користування земельною ділянкою орендарів, які протягом 2-х років з дати проведення державної реєстрації речового права, відмінного від права власності, не розпочали будівництво об’єкту та протягом 3-х років не прийняли його в експлуатацію в установленому законодавством порядку, до 12% від нормативної грошової оцінки. Такі заходи були прийняті з метою стимулювання тих підприємців, які мають у користуванні по 6 і більше об’єктів незавершеного будівництва, на яких було розпочато та не завершено роботи протягом тривалого часу. У даному випадку влада захищає інтереси територіальної громади міста, а не окремо взятих підприємців, які виконують свої зобов’язання.

 

Міська влада, даючи роз’яснення з приводу збільшення плати за оренду землі на ринках, оперує точними цифрами, виваженими аргументами і, в свою чергу, закликає підприємців до конструктивного діалогу з обґрунтованими цифрами, конкретними пропозиціями.