Малі міста як центр уваги реформи місцевого самоврядування

24.07.2013, 11:12

Директор департаменту економічного розвитку та ресурсів виконкому Комсомольської міської ради О.В.Овчиннікова за дорученням міського голови Сергія Андрійовича Супруна взяла участь у роботі VІІІ щорічної конференції малих міст України, яка проходила 4-5 липня в м. Українка. Тема конференції – «Малі міста як центр уваги реформи місцевого самоврядування».

До участі у роботі конференції були запрошені міські голови малих міст з усієї України. Шановними гостями конференції цього року стали представники асоціацій органів місцевого самоврядування Молдови, Румунії та Польщі.  У роботі конференції взяли участь представники центральних та регіональних органів державної влади, провідні фахівці з питань місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою, міжнародні та українські експерти.

Головною темою першого дня конференції стало обговорення проекту Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні.

Відкрив конференцію Юрій Вілкул, президент Асоціації міст України. У своєму виступі він акцентував увагу на необхідності ґрунтовно розглянути етапи реформи місцевого самоврядування, які надалі будуть поступово втілюватися в життя, оскільки, без реформи, на його думку, просто є неможливим подальше ефективне керівництво і в малих містах, і в державі.

Його підтримав і Павло Козирєв, голова Асоціації малих міст України, віце-президент Асоціації міст України, міський голова м. Українка. Він наголосив, що цьогорічна тема конференції є актуальною для малих міст, так як саме малі міста зазнають найбільших змін під час реформи місцевого самоврядування.

Окрім головних завдань проекту Концепції реформування місцевого самоврядування, учасники та гості конференції обговорили також роль асоціацій органів місцевого самоврядування в представленні та лобіюванні інтересів місцевих громад під час реформ. Про те, як це відбувалося в країнах Європи, розповіли колеги з асоціацій місцевого самоврядування Молдови, Румунії та Польщі.

Ольга Віталіївна зазначила: «Європейські асоціації органів місцевого самоврядування мають величезну вагу у своїх країнах. Без погодження з ними не приймається жоден важливий законодавчий акт.  Досвідом розвинених країн уже доведено, що навіть найпотужніші програми не завжди можуть втілюватися центральною владою, якщо в країні немає сильного місцевого самоврядування.

Тож важливою подією у ході конференції стало підписання Меморандуму про співпрацю між Конгресом місцевих влад Молдови та Асоціацією малих міст України, що забезпечить вивчення європейського досвіду та обмін кращими практиками місцевого самоврядування». 

Підсумком роботи першого дня конференції стало схвалення резолюції, в якій учасники звернулися до Президента України з пропозицією затвердити Указом проект Концепції реформування місцевого самоврядування як такої, що враховує інтереси малих міст. 

Учасники також підтримали звернення до Верховної Ради України з пропозицією вирішити ситуацію з казначейським обслуговуванням місцевих бюджетів через внесення змін до Бюджетного кодексу України.

Другий день конференції був присвячений обговоренню питання посилення інституційної спроможності органів місцевого самоврядування в Україні. Експерт Ради Європи Вадим Прошко представив методологію оцінювання та затвердження індикаторів ефективності управління на місцевому рівні. На думку Вадима Прошка, від якості місцевих послуг, тобто якості роботи місцевої влади, безпосередньо залежить якість життя громадян. А в умовах браку фінансових ресурсів однією з ключових інновацій місцевого самоврядування в Україні є створення системи максимально ефективного управління та організації надання громадянам високоякісних послуг. Саме тому протягом останніх півтора років сімнадцять українських міст працювали над розробкою індикаторів якості місцевих послуг, таких як «інтернет-портал міста, тарифна політика на базі діалогу з населенням, адміністративні послуги». Цього року перелік послуг буде розширено, а до роботи над підвищенням ефективності своєї управлінської діяльності долучаються ще сім малих міст, зокрема й місто Комсомольськ.

«У результаті такої роботи міста зможуть розробити показники ефективності як для надання послуг, так і для інших аспектів діяльності органів місцевого самоврядування, кількісно оцінити ефективність відповідної діяльності, матимуть змогу порівняти її з іншими містами і визначити напрями для покращення власної», – наголосила Ольга Віталіївна.

Під час конференції свої напрацювання та результати роботи представило місто Українка, що є учасником цієї програми.

Експерт Ради Європи та виконавчий директор Асоціації малих міст України Валентина Полтавець презентувала конкурс Ради Європи «Кращі практики місцевого самоврядування». У 2012 році переможцем такого ж конкурсу стало місто Українка з практикою «Центр муніципальних послуг», який оглянули учасники конференції. Крім ознайомлення з досвідом організації роботи Центру муніципальних послуг, учасники конференції мали змогу на практиці побачити роботу цілодобового муніципального call-центру.

О.В.Овчиннікова повідомила, що, за ініціативи міського голови С.А.Супруна, цього року Комсомольськ також візьме участь у конкурсі Ради Європи з обміну кращими практиками місцевого самоврядування, тому що ми маємо досвід роботи, яким можемо поділитися з іншими містами України.