ПРО ВІДЗНАЧЕННЯ 1025-РІЧЧЯ ЗАСНУВАННЯ МІСТА ЛУБЕН ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

12.08.2013, 10:19

У 2013 році виповнюється 1025 років місту Лубнам Полтавської областіодному з найдревніших українських міст. Враховуючи історичне і культурне значення міста Лубен Полтавської області та у зв’язку з його 1025-річчям, Верховна Рада України постановила: у 2013 році урочисто відзначити 1025-річчя заснування міста Лубен Полтавської області.

 

Засноване 988 року за указом київського князя Володимира Святославовича як одна з фортець Посульської оборонної лінії, в першій половині XVII століття місто Лубни було східною столичною резиденцією князів Вишневецьких, пізніше – центром Лубенського козацького полку, одного з найбільших в Україні. Тоді ж монахами католицького бернардинського та Мгарського монастирів на Лубенщині було започатковано культуру вирощування лікарських рослин. У 1905 році зусиллями братів Шеметів у місті видавалася перша в Наддніпрянській Україні газета українською мовою "Хлібороб", тоді ж було проголошено "Лубенську республіку". У 1917 році місто стало центром створення Української демократично-хліборобської партії.

В історії Лубен багато імен відомих діячів науки, культури та мистецтва: український просвітитель, філософ і поет Г.Сковорода, фольклористи

М.Симонов (Номис) та В.Милорадович, письменниця-мемуаристка

Н.Шереметьєва (Долгорукая), кавалерист-дівиця Н.Дурова, класик єврейської літератури Шолом-Алейхем, археологи Ф.Камінський та Г.Стеллецький, музейниця та меценатка К. Скаржинська, композитор Б. Підгорецький, політичні діячі М.Порш та Б.Мартос, Герой Радянського Союзу, льотчиця Н.Кравцова, письменники Л.Яновська, В.Леонтович, Ганна Орлівна, П.Капельгородський, Василь Барка, П.Артеменко, О.Донченко, В.Малик, В.Безорудько, Н.Хоменко,

П.Лубенський, Є.Наумов, чемпіонка світу з шахів Л.Руденко, академік, доктор медичних наук А.Ромоданов, краєзнавець Б.Ванцак, художник В.Семенюта, Герой України, вишивальниця В.Роїк та багато інших.

Нині Лубни – сучасне промислове місто (з 1972 року має статус міста обласного підпорядкування), яке налічує 47,7 тисячі мешканців. Промислове виробництво представлене машинобудівною, фармацевтичною, легкою, харчовою та деревообробною галузями.