НЕ БУДЬМО БАЙДУЖИМИ ДО ДОЛІ ДІТЕЙ, ЯКІ НЕ МАЮТЬ РОДИННОГО ТЕПЛА ТА ЗАТИШКУ

14.11.2013, 13:56

Якщо дитина живе з впевненістю у захисті, вона навчається зростати у вірі. Якщо дитина живе в оточенні дружби й добра, вона навчається бачити у світі любов, а любов – найкращий засіб виховання.

 Для дітей, які втратили родину і не знають любові батьків, необхідно створити, як передбачено законодавством України, умови для їх виховання у сім’ї.

 За кожною такою дитиною стоять горе і дуже нелегка доля. Потрібно розвіяти міф про те, що всі діти – сироти та покинуті - мають «погані» гени та спадкові хвороби і обов'язково оберуть для себе шлях негативу.

 «Всі діти народжуються геніями,

 але ким вони стають в житті залежить від нас дорослих»

  Кожна дитина повинна відчувати себе захищеною, а особливо та дитина, яка залишилася без батьків. Діти повинні рости у родині і мати привід посміхатися щодня, навчатися у звичайній школі, мати друзів. Сім’я для дітей-сиріт повинні бути не казкою, а реальністю, вони заслуговують нате, щоб відчувати тепло материнських рук, піклування тата. Бо зовсім скоро, вони самі стануть батьками і будуть виховувати власних дітей.

 В Україні визначені пріоритетними наступні форми влаштування та виховання дітей, які  залишилися без батьківського піклування:

 • опіки (піклування),
 • усиновлення,
 • прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу.

До інтернатів дитина може бути влаштована у разі, якщо з певних причин немає можливості влаштувати її на виховання в сім’ю. Влаштування дитини до закладу не позбавляє органи опіки та піклування за місцем походження та місцем перебування дитини від обов'язку продовжувати діяльність щодо реалізації права цієї дитини на сімейне виховання.

    Національне усиновлення – є найбільш прийнятною та сприятливою формою виховання дітей, які залишилися без піклування батьків. Усиновлена дитина у правовому відношенні є найбільш захищеною, так як прирівнюється до біологічних дітей, набуває в особі усиновлювачів батьків, родину, сімейний затишок.

     Усиновленням, відповідно до ст. 207 Сімейного кодексу України, є прийняття усиновлювачем у свою сім’ю дитини на правах рідної доньки чи сина, яке здійснюється на підставі рішення суду для забезпечення стабільних і гармонійних умов її життя.

       Усиновлення – це юридичний акт, внаслідок якого між усиновлювачем і його родичами з одного та усиновленим – з другого боку, виникають такі самі особисті та майнові права та обов'язки, як й між батьками та дітьми.

      Відносини між дитиною та усиновлювачем встановлюються назавжди.       

 Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла 14 років, а піклування – над дитиною у віці від 14 до 18 років.

Встановлення опіки та піклування – це влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у сім'ї громадян України, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з цими дітьми-сиротами або дітьми, позбавленими батьківського піклування, з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку і захисту їх прав та інтересів.

    Обов’язки з опіки та піклування щодо дитини виконуються опікуном/піклувальником безоплатно. На утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування опікуну (піклувальнику) державою передбачено щомісячну виплату допомоги.

     Не може бути опікуном дитини особа, яка зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, особа, яка позбавлена батьківських прав, а також особа, інтереси якої суперечать інтересом дитини.

Дитина, над якою встановлено опіку (піклування) має право:

 • на проживання в сім'ї опікуна, на піклування та турботу з його боку;
 • на забезпечення їй умов для всебічного розвитку, набуття освіти, виховання і на повагу до її людської гідності;
 • на збереження права користування житлом, в якому вона проживала до встановлення опіки;
 • на захист від зловживань з боку опікуна/піклувальника. 

Прийомна сім'я – це сім'я або особа, яка не перебуває у шлюбі, що взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Дитячий будинок сімейного типу – окрема сім'я, що створюється за бажанням подружжя або особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менше 5 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.  

     Прийомними батьками можуть бути повнолітні та працездатні особи, крім випадків, коли вони: 

 • не пройшли навчання;
 • визнані в судовому порядку недієздатними або обмежено дієздатними;
 • позбавлені батьківських прав;
 • колишні опікуни (піклувальники, усиновителі), позбавлені відповідних прав за неналежне виконання батьківських обов'язків;
 • за станом здоров'я не можуть виконувати обов'язки з виховання дітей. 

    Держава підтримує прийомні сім'ї:

 • прийомна дитина зберігає статус сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування та відповідно користується всіма передбаченими законодавством пільгами;
 • прийомні батьки отримують від держави кошти на утримання дитини
 • прийомну сім'ю супроводжує соціальний працівник.  

Прийомні батьки несуть персональну відповідальність за життя, здоров'я, фізичний та духовний розвиток вихованців.

 

 

Якщо Ви не байдужі до долі дитини, яка не має родинного тепла та затишку, 

бажаєте прийняти в свою сім'ю дитину,  яка залишилася без піклування батьків

 

Якщо Вам необхідна додаткова інформація звертайтеся у

службу у справах дітей - каб. 306 - ІІІ поверх виконкому – тел. 26543

 

Начальник служби у справах дітей

Лариса Василенко