ПРО ЧАСТКОВУ МОБІЛІЗАЦІЮ

19.03.2014, 15:33

Верховна Рада затвердила Указ виконувача обов`язків Президента України - Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України Олександра Турчинова №303 від 17 березня "Про часткову мобілізацію". Цей Указ набирає чинності після його затвердження в парламенті, а закон, прийнятий в Раді - з дня його опублікування.

Часткову мобілізацію в державі оголошено у зв`язку з різким ускладненням внутрішньо-політичної ситуації, втручанням Росії у внутрішні справи України, зростанням соціальної напруги в Криму і Севастополі. Військові формування та оперативно-рятувальна служба цивільного захисту на період проведення в державі мобілізаційних заходів будуть переведені на організацію і штати воєнного часу.

Мобілізація має бути здійснена в обсягах, визначених мобілізаційними планами з урахуванням резерву для призову військовозобов`язаних, у тому числі резервістів, і поставку транспортних засобів національної економіки України для забезпечення потреб Збройних Сил України і Національної Гвардії.

Місцевим органам виконавчої влади за участі органів місцевого самоврядування доручено організувати і забезпечити своєчасне оповіщення та прибуття громадян,які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини, виділити тимчасово в розпорядження військових комісаріатів будівлі, споруди, земельні ділянки, транспортні та інші матеріально - технічні засоби, які необхідні для проведення мобілізації.

Кримінальний кодекс України передбачає кримінальну відповідальність за ухилення від призову за мобілізацією та ухилення від військового обліку або спеціальних зборів.

Стаття 336. Ухилення від призову за мобілізацією

Ухилення від призову за мобілізацією -

карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.

Стаття 337. Ухилення від військового обліку або спеціальних зборів

1. Ухилення військовозобов’язаного від військового обліку після попередження, зробленого відповідним військовим комісаріатом, -

карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців.

2. Ухилення військовозобов’язаного від навчальних (чи перевірних) або спеціальних зборів -

карається штрафом до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.

 

Закон України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» 2005 року визначає обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації

Стаття 22. Обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації

1. Громадяни зобов'язані:

з'являтися за викликом до військових комісаріатів для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час;

надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом.

2. Громадяни, які перебувають у запасі і не призвані на військову службу під час мобілізації, можуть бути відповідно до закону залучені до виконання робіт, які мають оборонний характер.

Громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність, виконують мобілізаційні завдання (замовлення) згідно з укладеними договорами (контрактами).

3. Під час мобілізації громадяни, які підлягають призову на військову службу, зобов'язані з'явитися на збірні пункти у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних посвідченнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів).

4.  Громадяни, які перебувають у запасі, завчасно приписуються до військових частин (призначаються) для проходження військової служби у воєнний час або для використання їх як працівників Збройних Сил України, інших військових формувань.

5. Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх для використання як працівників Збройних Сил України, інших військових формувань здійснюють місцеві органи виконавчої влади через військові комісаріати.

6. Громадянам, які перебувають на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання (перебування) без дозволу військового комісара.

Статтею 7 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» 2006 року визначено порядок носіння військової форми, одягу, знаків розрізнення і відзнак військовослужбовців

1. Для військовослужбовців установлюються військова форма одягу, знаки розрізнення та відзнаки.

2. Резервісти та військовозобов'язані під час проходження зборів забезпечуються військовою формою одягу.

3. Зразки військової форми одягу, знаків розрізнення та відзнак військовослужбовців, правила їх носіння розробляються Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, та затверджуються Кабінетом Міністрів України, а надалі патентуються в установленому порядку.

4. Носіння військової форми одягу, знаків розрізнення і відзнак військовослужбовців особами, які не мають на це права, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Громадяни України по віковим категоріям в залежності від присвоєних їм військових звань, а саме:

рядовий склад - віком до 40 років;

сержантський та старшинський склад - віком до 45 років;

прапорщики та молодші офіцери - віком до 50 років;

старші офіцери у званні майор, підполковник - віком до 55  років;

полковники - віком до 60 років,

які проходили військову службу у лавах Збройних сил або інших військових формуваннях, повинні особисто звернутися у районі (міські) військові комісаріати за місцем реєстрації та перебування на військовому обліку.

Адреса Комсомольсько-Козельщинського об’єднаного міського військового комісаріату: м.Комсомольськ, вул.Строни, 9; тел 2-18-64.

 

Відповідно до розпорядження Командувача Національної Гвардії України від 17.03.2014 року № 3/18/2-768 по питанню прийняття на військову службу за контрактом та у військовому резерві Національної Гвардії України слід звертатися до військової частини ВВ МВС України 3052 (м.Кременчук), контактний телефон 095-223-34-10.

 

 

Військовий комісар Комсомольсько-Козельщинського
об’єднаного міського військового комісаріату
підполковник Е.М.МАРЧЕНКО