«Не дамо нашому майбутньому засохнути!»

16.06.2014, 08:06

17 червня в світі відзначається Всесвітній день боротьби з опустелюванням і посухою.

Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй в 1995 році проголосила 17 червня «Всесвітнім днем боротьби з опустелюванням і посухою» у зв’язку з річницею з дня прийняття у 1994 р. Конвенції ООН про боротьбу з опустелюванням.  4 липня 2002 року Верховна Рада  України прийняла Закон України №61-IV про приєднання до Конвенції .

У рамках Конвенції, опустелювання розглядається не як процес утворення пустель, а як будь-яка деградація земель під впливом природних чи антропогенних чинників. Для України ця проблема є дуже актуальною.  Однією з найбільших напівпустель у Європі визнані Олешківські піски на Лівобережжі Херсонщини. Тенденцію до аридізації  зафіксовано також в Одеській, Миколаївській, Запорізькій, на півдні Донецької області та ін.

Причинами опустелювання є потепління внаслідок зміни клімату  та незбалансована господарська діяльність: надзвичайно високий рівень розораності, деградація зрошувальних систем, полезахисних лісосмуг. Землі країни зазнають суттєвого впливу руйнівних процесів, серед  яких найбільш масштабними є ерозія  та забруднення. До погіршення стану земель приводить  практично повне припинення виконання комплексу робіт із захисту ґрунтів, порушення системи обробітку ґрунту, використання важкої техніки, наслідки господарської діяльності, природоруйнівні забудови.

Учені-кліматологи зазначають, що в останні роки засухи в Україні стають частішими та інтенсивнішими. Негативний вплив посухи може призвести до знищення значної частини посівів сільськогосподарських культур. Необхідно протиставити природним катаклізмам державні екологічні програми, наукові знання та виробничий досвід.

Закликаємо всіх дбайливо ставитись до землі та води, запобігати діям, які можуть призвести до їх забруднення або знищення, адже згідно статті 14 Конституції України: «Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави».

 

 

Заступник директора ДЖКГ А.М. Овчаренко