СІМ КРОКІВ: МОДЕЛЬ ПСИХОСОЦІАЛЬНОГО ВТРУЧАННЯ СЕРЕД СПОЖИВАЧІВ ІН’ЄКЦІЙНИХ НАРКОТИКІВ (СІН) В УКРАЇНІ

10.09.2014, 13:41

За оціночними даними ВООЗ у Полтавській області 8 тисяч наркоспоживачів, за офіційними даними – 2034. Щоб контролювати розповсюдження ВІЛ-інфекції, туберкульозу, гепатитів, необхідно залучати до програм лікування, профілактики 60% наркоспоживачів та утримувати у фокусі покращення життя представників груп ризику, до яких входять і СІН .

 

Дев’ятого вересня в актовій залі поліклініки ПМСД відбулося засідання круглого столу з теми «Сім кроків: Модель психосоціального втручання серед споживачів ін’єкційних наркотиків». Його учасниками були представники органу місцевого самоврядування, громадських організацій, які займаються проблемами наркозалежних, лікувально-профілактичних та навчальних закладів, церкви, ЗМІ. Чому виникла необхідність у проведенні такого заходу? БО «Світло Надії» (кер. Олег Димарецький), яка займається СІН у Полтавському регіоні, запропонувала Комсомольську взяти участь у пілотному проекті «7 кроків ефективної моделі психосоціального втручання серед СІН». Даний проект діятиме також у Кременчуці та Лубнах протягом півтора року. Він спрямований на залучення споживачів ін’єкційних наркотиків до початку лікування, полегшення їм початку лікування від наркотичної залежності та включення до системи охорони здоров’я, а також підвищення їхньої впевненості у собі щодо визначення та змін ризикованої поведінки, пов’язаної зі вживанням наркотиків. Як зазначив Олег Димарецький, треба побудувати довгострокове партнерство заради того, щоб зупинити поширення ВІЛ/СНІДу, наркоманії, туберкульозу, гепатиту. Партнерство слід будувати таким чином, щоб людина не губилася, потрапивши в поле зору однієї служби, могла перейти до іншої, а не йшла на вулицю. Тобто має запрацювати налагоджена система переадресації.

«Ми готові на будь-які контакти, які дозволять розширити довіру до нас з боку клієнтів. Ми готові підтримувати будь-яку ініціативу влади, церкви, громадських організацій, лікарів, ініціативних груп», – наголосив Олег Юрійович.

За півтора року в Комсомольську за моделлю психосоціального втручання 120 СІН будуть залучені до різноманітних програм. 60 СІН отримають консультативну допомогу та супровід. Зокрема, вони пройдуть «7 кроків», а саме: налагодження довірливої сфери; діагностика туберкульозу та усвідомлення необхідності лікування хвороби; виявлення ВІЛ-інфекції ( як мінімум проходження експрес тестування) та залучення до проходження антиретровірусної терапії, до програми замісної підтримуючої терапії; вирішення соціальних питань, пов’язаних з працевлаштуванням, відновленням документів тощо; підвищення особистісної відповідальності за своє життя, покращення якості власного життя. За цей період наркоспоживач повинен навчитися самостійно звертатися за допомогою.

На даний час у лікаря-нарколога Комсомольської міської лікарні на обліку перебуває 151 особа, торік таких було на обліку – 146. Усі особи, які перебувають на обліку, були виявлені під час профілактичних медичних оглядів. Як повідомила лікар-нарколог Ірина Сторчак, останнім часом поставили на облік молодих людей віком від 19 до 23 років. Звісно, обстеження проводилось за їх згодою. У місті функціонує відділення замісної підтримуючої терапії (ЗПТ) (кер. Олександр Третьяков). Ця структура успішно функціонує з 1999 року. Спочатку її пацієнтами було 20 споживачів ін’єкційних наркотиків, нині – 52. За інформацією Олександра Третьякова, на початку існування програми серед СІН не було жодного працюючого, на сьогодні їх понад 50%. 78% СІН тримається в програмі, двоє вийшли із неї – перестали вживати наркотики.

З алко- та наркозалежним працюють фахівці ЦСССДМ, який був створений у 2006 році. Завдання центру соціальних служб – забезпечення доступу клієнтів до якісних соціальних послуг, сприяння в отриманні соціальної реабілітації, медичної допомоги. Щороку сюди звертається понад 100 осіб. Торік звернулося 110 осіб, із них 83 – споживачі психоактивних речовин. 6 сімей з проблемами вживання психоактивних речовин були охоплені соціальним супроводом. Загалом, центр постійно займається профілактичною роботою серед різних категорій населення міста.

 

 

 

 

Таїсія Лиманська