З ІНІЦІАТИВИ АМУ ВІДБУЛОСЯ ЗАСІДАННЯ СЕКРЕТАРІВ 30 МІСЬКИХ РАД З УСІХ РЕГІОНІВ УКРАЇНИ

19.12.2014, 09:58

17 грудня секретар Комсомольської міської ради Світлана Калашнік взяла участь у роботі засідання Асоціації міст України. Захід проходив у Київській міській раді за головуванням Виконавчого директора АМУ М.Пітцика. Учасниками заходу стали секретарі 30 міських рад з усіх регіонів України.

 

Відкриваючи засідання, М.Пітцик коротко окреслив проблеми у впровадженні реформи місцевого самоврядування: «Пакет законопроектів, напрацьований під керівництвом Віце-прем’єр-міністра В.Гройсмана за участю АМУ, на жаль, Верховна Рада попереднього скликання не схвалила. Тож ми очікуємо, що це зробить новий парламент. Хочу зауважити, що Асоціація була залучена до підготовки Коаліційної угоди і ключові питання, які нас усіх турбують, закладено у цей політичний документ. Хоча зараз народні депутати кажуть, що треба робити ревізію – не довіряють нам, Міністерству фінансів, Уряду…Але сподіваюся, що разом ми вплинемо на політиків, щоб реформа почалася вже сьогодні». Щодо бюджетних питань виконавчий директор АМУ наголосив: «Розпочатись реформа повинна з бюджетної децентралізації. Скажу лише, що власні надходження місцевих бюджетів зростуть з 37 млрд. грн., які маємо в цьому році, до 93 млрд. грн., які можемо мати в наступному році, якщо будуть внесені зміни до Бюджетного та Податкового кодексів».  

 

Звертаючись до своїх колег секретар Київської міської ради О.Резніков сказав: «Я молодий секретар, обіймаю цю посаду з червня цього року і на публічну службу обраний вперше. Для мене це цікаве навчання і, одночасно, можливість застосовувати навики, які я набув у приватній юридичній практиці. Коли я був адвокатом, то захищав фізичних або юридичних осіб, а зараз для мене мій клієнт – територіальна громада міста Києва». Він  також висловив сподівання  на втілення в найближчому майбутньому положень Коаліційної угоди щодо децентралізації.

 

Далі учасники вирішили розглянути оргпитання, а саме – обрання керівництва Спілки секретарів місцевих рад АМУ. За підсумками голосування було прийнято Рішення Правління Спілки про обрання Головою Спілки секретаря Київради Олексія Резнікова. Він подякував колегам та висловив готовність до конструктивної роботи щодо розв’язання проблем місцевого самоврядування.    

 

Київський міський голова В.Кличко  також приєднався до роботи засідання. Привітавши О.Резнікова з обранням Головою Спілки секретарів, він звернувся до учасників: «Київ відкритий до співпраці з усіма українськими містами і готовий ділитися своїм успішним досвідом, зокрема щодо втілення реформ. На місцевій владі лежить весь тягар проблем, які є на сьогодні. Зараз багато говориться про децентралізацію влади, децентралізацію бюджету, але нічого конкретного, на жаль, не робиться. Наше гасло було «зміни в країні почнуться з Києва». В.Кличко наголосив, що сьогоднішні виклики можливо подолати тільки об’єднавшись, зокрема, і в питанні проведення реформ. «Ми готові ділитися досвідом і напрацюваннями і переймати такі успішні проекти від інших українських міст, щоби разом змінювати нашу країну. Я як Київський голова завжди відкритий до співпраці  і сподіваюся, що така співпраця між нашими містами буде ефективною. Зараз вкрай складна ситуація, суспільне напруження, девальвація гривні. І тільки разом, об’єднавши зусилля, ми зможемо відповісти на ці виклики».

 

Про участь Асоціації у підготовці законодавчого підґрунтя реформи місцевого самоврядування секретарям рад розповів  директор Центру аналізу та розробки законодавства О.Слобожан.Також він презентував напрацьовані зміни до бюджетного та податкового законодавств щодо бюджетної децентралізації.

 

У ході обговорення секретарі висловили підтримку якнайшвидшому схваленню парламентом змін до законодавства, спрямованих на посилення фінансової спроможності громад, та підготовці бюджету 2015 року на новій основі. Секретар Черкаської міської ради О.Радуцький запропонував налагодити механізм інформування  народних депутатів, обраних за мажоритарними округами, про новації щодо бюджетної децентралізації та розміщувати відповідну інформацію на сайті.  Таким чином можна буде вплинути  на депутатів, а виборці отримають чітке розуміння, які народні обранці працюють на благо громади і підтримують корисні законодавчі ініціативи, а які навпаки - блокують їх.   

 

Далі аналітик АМУ М.Ковинєв презентував секретарям рад План заходів з імплементації трьох директив ЄС, що стосуються енергоефективності. Реалізація цього плану дозволить активізувати роботу щодо удосконалення нормативно-правової бази з питань енергоефективності будівель, комерційного обліку у сферах централізованого теплопостачання, водопостачання та водовідведення, інших комунальних послуг, енергетичного аудиту, енергетичного маркування продукції тощо (ознайомитися з презентацією).

 

Новий напрям діяльності Асоціації в проекті ДІАЛОГ - професійний розвиток посадових осіб органів місцевого самоврядування та депутатів місцевих рад - представила директор Центру професійного розвитку та правової допомоги В.Сидоренко. Підвищення кваліфікації місцевих посадовців і депутатів – це важливе завдання на сьогоднішній день. Так близько 100 тисяч посадових осіб місцевого самоврядування підвищують кваліфікації разом з державним службовцями на базі навчальних центрів для держслужбовців за уніфікованими програмами. Тому отримані знання не відповідають вимогам часу. Окрім того, практично виключається можливість оволодіння сучасними технологіями муніципального менеджменту, новими методами та формами управління. Професійна підготовка місцевих депутатів на загальнодержавному рівні взагалі не проводиться, а на місцевому рівні на такі програми бракує коштів та фахівців. Особливої актуальності ця проблема набуває в умовах очікуваної реформи - адже планується, що  місцеві ради у жовтні 2015 року будуть обрані на новій територіальній основі і виконуватимуть повноваження на ширшій ресурсній базі. Зважаючи на це, Асоціація планує розробити стратегію професійної підготовки посадових осіб та депутатів місцевих рад з урахуванням реальних потреб місцевого самоврядування. Навчальні програми розроблятимуться протягом 2015 року, а навчатимуться за ними секретарі місцевих рад, міські, сільські та селищні голови, а також місцеві депутати. В.Сидоренко закликала секретарів місцевих  рад  надавати пропозиції щодо бажаних форм, методів, тривалості, тем навчальних модулів та запросила їх долучитися до роботи у фокус-групах для тестування розроблених програм.

 

Секретарі рад підтримали ініціативу АМУ та внесли пропозиції в ході обговорення. Зокрема, секретар Рівненської міськради А.Грещук зазначив, що такі навчання можна проводити на базі регіональних відділень Асоціації, які могли би стати своєрідними центрами професійної підготовки посадових осіб місцевого самоврядування.

 

Питання змін до законодавства про місцеві вибори висвітлив заступник директора Центру аналізу та розробки законодавства В.Пархоменко. Він ознайомив учасників з результатами опитування міських рад, проведеного АМУ в 2013 році для підготовки нового закону про місцеві вибори, та поінформував, як пропонується вирішити це питання в Коаліційній угоді. Зокрема, він звернув увагу секретарів рад, що протягом першого півріччя 2015 року передбачено провести місцеві вибори з урахуванням особливостей реформи місцевого самоврядування.

 

Учасники загалом висловилися щодо недоцільності проведення виборів достроково, оскільки підготовка необхідної для реформи законодавчої бази навряд чи може бути завершена до жовтня 2015 року, та вирішили включити цей пункт до підсумкового документу засідання.

 

 За підсумками обговорення Спілка секретарів місцевих рад АМУ ухвалила Звернення до керівництва держави, в якому висловила підтримку децентралізації влади та реформам. Текст звернення буде опубліковано пізніше після доопрацювання.

 

За матеріалами сайту http://auc.org.ua/