Дії у разі виявлення вибухонебезпечних предметів

21.01.2020, 15:14

Минуло вже 70 років як відгриміли останні бої Другої Світової війни. Але й досі багатостраждальна українська земля зберігає в собі страшні залишки тієї пори - бомби, снаряди, міни, гранати, патрони. Все це носить назву вибухонебезпечні предмети (ВНП). 
 За окремими розрахунками, ще сьогодні на території України знаходиться кілька мільйонів одиниць смертоносного вантажу, в тому числі близько 100 тисяч авіабомб. У міру звільнення тимчасово окупованих міст і сіл, широко проводилися роботи з розмінування: бійці-сапери знешкоджували велику кількість боєприпасів і очищали від них територію.
 Але й у наш час можна знайти вибухонебезпечні предмети(ВНП) у ході будівельних робіт, при проведенні сільськогосподарсько-польових робіт (особливо часто навесні та восени), під час весняної повені, збору металобрухту, екскурсій, туристичних походів, відпочинку дітей в оздоровчих таборах.
 Шановні громадяни, лихо трапляється ще й внаслідок несанкціонованого пошуку, збору та нелегальної реалізації елементів боєприпасів та металобрухту, з подальшим використанням.
Загальні дії: 

  •  -при виявленні вибухонебезпечного (потенційно вибухонебезпечного) предмета, жодним чином не чіпати його і тим більше не намагатися розібрати; негайно повідомити в найближчий підрозділ ДСНС за номером 101, відділок міліції 102, у військкомат, органи місцевої виконавчої влади;
  •  -побачивши спалах або почувши звук вибуху, негайно сховатися чи лягти на землю, навіть знаходячись на значній відстанні від місця вибуху, тому що можливе поранення осколками, камінням.

Дії дорослих:

  • - помітивши місце знахідки небезпечних предметів,
  • - виставити тимчасову охорону;
  • - довести до відома присутніх, що торкатися до небезпечних предметів не можна, оскільки це загрожує життю; негайно сповістити в місцеві органи ДСНС, міліцію, влади про знахідку;
  • - до прибуття працівників міліції взяти місце і предмет під нагляд;
  • - не допускати до місця знахідки інших людей, особливо дітей;

Дії дітей:

  • - визначити місце знахідки; не торкатися знахідок самому і не дозволяти це робити нікому іншому;
  • - про знайдені підозрілі предмети негайно сповістити дорослих (ДСНС, у школу, міліцію, найближчу установу);
  • - не розводити багаття поблизу знахідки; запам''ятати дорогу до того місця, де була виявлена знахідка і поставити пам''ятну віху. 

ПАМ''ЯТАЙТЕ!
Правильно і безпечно знешкодити вибухонебезпечні предмети здатні лише досвідчені фахівці. Ні в якому разі не намагайтеся робити це самі, адже це може призвести до трагічних наслідків.

 

Начальник Горішньоплавнівського МС
ГУ ДСНС України у Полтавській області
майор служби цивільного захисту О.М. Стеценко