Комсомольськ став майданчиком виїзного засідання робочої групи Комітету Верховної Ради України

7.08.2015, 17:10

06 серпня у приміщенні Комсомольської міської ради Полтавської області за головування народного депутата України, голови підкомітету з питань державного моніторингу навколишнього природного середовища Івана Рибака відбулося виїзне засідання робочої групи Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, раціонального природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

 

Нарада членів робочої групи парламентського Комітету пройшла за участю народних депутатів України, керівництва ТОВ «Біланівський ГЗК», ВАТ «Полтавський ГЗК», ТОВ «Єристівський ГЗК», представників регіональної та міської влад, ЗМІ.

 

У ході роботи учасники засідання опрацювали матеріали щодо оцінки екологічного стану промислової розробки Біланівського родовища залізистих кварцитів. Побували на промисловому майданчику новоствореного гірничо-збагачувального комбінату ТОВ «Єристівський ГЗК», де ознайомилися із втіленими в життя новітніми високотехнологічними гірничодобувними технологіями та європейською організацією праці, оглянули надсучасну техніку. Слід зазначити, що гості були приємно вражені побаченим. Про перспективи розвитку Біланівського родовища залізистих кварцитів докладно розповів генеральний директор ТОВ «Біланівський ГЗК» Юрій Химич під час відвідин промислового майданчика цього підприємства. У присутності ЗМІ в польових умовах було зроблено декілька замірів радіоактивності. Усі отримані результати відповідають стандартам якості.

 

Крім того, члени делегації проїхали вулицями Комсомольська, завітали у ДНЗ «Золота рибка», Комсомольську ЗОШ І-ІІІ ступенів №6. Перший заступник міського голови Дмитро Биков показав гостям міста об’єкти соціальної інфраструктури, зведені за рахунок коштів Благодійного фонду «Полтавського гірничо-збагачувального комбінату», засновниками якого є народний депутат України Костянтин Жеваго та голова правління ВАТ «Полтавський ГЗК» Віктор Лотоус. Дмитро Биков підкреслив, що Полтавський та Єристівський ГЗК постійно розширюють програми соціального партнерства з громадою Комсомольська та регіону, піднімаючи свою соціальну відповідальність на вищий щабель. Стабільна робота комбінатів забезпечую економічну міць не тільки міста Комсомольська, Полтавського регіону, а й України, та є надійною гарантією благополуччя для майбутнього покоління.

 

Широке обговорення питання порядку денного відбулося у присутності ЗМІ у ході засідання комітету в стінах будівлі Комсомольської міськради. Перший заступник міського голови Дмитро Биков виступив з вступною промовою, у якій привітав гостей Комсомольської землі, розповів про місто, його історію, успіхи та високі досягнення. Подякував керівництву групи «Ferrexpo» та містоутворюючого підприємства ВАТ «Полтавський ГЗК» за вагомий вклад в економічний та соціальний розвиток Комсомольська, за стабільність, благополуччя, процвітання міста. «Шановні поважні гості!Дозвольте привітати вас у наймолодшому місті Полтавського краю – Комсомольську, яке розкинулося на лівому березі Дніпра-Славути. 

Історія нашої землі цікава й сягає глибокої давнини. Мільярди років тому в її надрах сформувалися поклади корисних копалин (залізистих кварцитів, гранітів, амфіболітів та ін.), які вже у наш час вивели Комсомольськ, його промисловість у лідери гірничодобувної індустрії України, що конкурує з підприємствами потужного Кривбасу. За обсягами й темпами промислового виробництва, рівнем розвитку освіти, соціальної та культурної сфери життя Комсомольськ посідає одне із перших місць в Україні.

Про магнітну аномалію у Кременчуцькому районі Полтавщини було відомо ще з ХІХ сторіччя, у першоджерел її дослідження стояв учений зі світовим ім’ям академік Володимир Іванович Вернадський. Проте лише у 20-30 роках ХХ століття її почали серйозно досліджувати. Результат – будівництво Полтавського гірничозбагачувального комбінату й заснування в 1960 році нашого вічно молодого міста. Багатства Кременчуцької магнітної аномалії, однієї з найбільших у світі, спонукали до подальшої розробки корисних копалин – будівництва Єристівського ГЗК.

Сьогодні, дякуючи стабільній роботі ВАТ «Полтавський ГЗК», ТОВ «Єристівський ГЗК», наповнюється бюджет усіх рівнів від міського до національного. Пенсіонери вчасно одержують пенсії й дотації, працівники соціальної сфери – заробітну плату. Активно функціонує Благодійний фонд «Полтавського гірничо-збагачувального комбінату», який підтримує медицину, освіту, спорт, культуру, комунальне господарство міста й окремі категорії мешканців.

Історично склалося, що Україна славетна своєю гірничо-металургійною індустрією, яка забезпечує майже 70% надходжень до державного бюджету. Кар’єрам Кривбасу й Полтавського ГЗКа понад 40-60 років. І ми розуміємо, що через 10-20 років запаси залізної руди в цих кар’єрах будуть вичерпані або собівартість видобутку руди стане неконкурентно спроможною. Схожі процеси ми спостерігаємо сьогодні в період глибокої кризи галузі у світі. Допоміжні та попередні роботи, що забезпечують початок видобутку залізної руди, становлять близько 10 років, що зумовлено потребою великих інвестицій, які нараховують мільярди доларів, для створення інженерної інфраструктури підприємства та регіону. Стратегічно важливо не тільки для регіону, а й для держави в цілому розпочати будівництво Біланівського ГЗК.

Міська влада моніторить громадську думку щодо спорудження нового гірничозбагачувального комбінату, ці питання постійно на контролі. За наявною інформацією, за результатами вишукувальних робіт незалежні експерти з Німеччини – Федеральний інститут геологічних наук і природних ресурсів ВGR, що є провідною експертною організацією ЄС з питань оцінок впливів гірського виробництва на стан природного середовища, фахівці Центру моніторингових досліджень та природоохоронних технологій ТОВ «Екомонітор» і аналітичної лабораторії Українського гідрометеорологічного інституту провели дослідження порід рудного матеріалу.

Висновок експертів – за показниками вмісту природних радіонуклідів у рудних матеріалах Біланівського родовища немає підстав для введення режиму регуляторного контролю.

За даними Державної інспекції ядерного регулювання України 2015 року – мінеральна сировина Біланівського родовища не може розглядатися як радіоактивний матеріал та не підлягає регулюючому контролю з боку Держатомрегулювання України.

Шановні присутні, ми сподіваємося, що вивчення цього важливого для економіки регіону й держави питання на такому високому рівні буде сприяти неупередженому незаангажованому висновку, незалежному від передвиборних політичних гасел. На моє глибоке переконання, такий масштабний виробничий інвестиційний проект як будівництво Біланівського ГЗК повинен отримати національний статус і мати всіляку підтримку від держави.

 Адже Біланівський ГЗК – це майбутнє для наших дітей, те, що ми маємо залишити після себе для прийдешніх поколінь.

Соціально-економічні показники розвитку міста Комсомольська говорять самі за себе.» 


 Завантажити презентацію

 

Учасникам засідання, ЗМІ підприємством ТОВ «Біланівський ГЗК» вручено  пакети документів, що містять екологічні висновки та оцінки сучасного стану радіологічних ризиків промислової розробки Біланівського родовища залізистих кварцитів, підготовлені київськими експертами ТОВ «Центр Моніторингових Досліджень та Природоохоронних Технологій». У ході виступів підтвердила відсутність екологічного забруднення на сьогоднішній день з боку Біланівського ГЗК перший заступник Державної екологічної інспекції в Полтавській області Вікторія Бучніва. Гірничозбагачувальні комбінати Комсомольська є законослухняними підприємствами, які повертаються обличчям до екологічних проблем та діють відповідно до вимог чинного природоохоронного законодавства.

 

Питання порядку денного комітету жваво обговорювалося учасниками засідання та ЗМІ. За підтримку будівництва ТОВ «Біланівський ГЗК» виступив голова Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області Володимир Ярмола. Заступник голови Полтавської обласної державної адміністрації Олег Пругло зазначив, що дане питання також опрацьовано на рівні області, отримано відповідні висновки щодо стану навколишнього середовища та захворюваності населення. Будь-які подальші кроки в напрямку будівництва нового гірничозбагачувального комбінату будуть уважно вивчені та здійснені згідно з нормами чинного законодавства. Цікавою також була думка жителя селища Нова Галещина, яке знаходиться безпосередньо біля майбутнього підприємства, - Олександра Перепелиці. «Я вважаю, що основні соціологічні опитування повинні проводитися саме серед тих людей, які зараз живуть під кар'єром або будуть жити поруч. Це жителі Нової Галещина, Солониці, Бондарів, Дмитрівки та Комсомольська. А наслідки будівництва Біланівського ГЗК ми можемо побачити й зараз. Ми бачили, які наслідки були, коли відкрився Полтавський ГЗК, ми бачимо наслідки після того, як відкрився Єристівський ГЗК. Так само буде, коли відкриється і Біланівский ГЗК. Наслідок буде один - економічний підйом регіону та всієї України», - зауважив новогалещинець.

 

По закінченні засідання народний депутат України, голова підкомітету з питань державного моніторингу навколишнього природного середовища Іван Рибак зазначив, що питання порядку денного розглянуто, отримані матеріали буде ретельно вивчено та винесено на вересневі парламентські слухання. Подякував присутнім за плідну роботу, міській владі – за підготовку до проведення заходу. Іван Рибак також повідомив журналістам, що залишився задоволеним враженнями про день, проведений у Комсомольську та на гірничозбагачувальних комбінатах. Відзначив, що таку кількість молодих мам з дитячими візочками на один квадратний метр він не бачив більше ніде в Україні.