До уваги отримувачів тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів.

4.02.2016, 10:46

На виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (від 24.12.2015 №911-VIII) Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1181 від 25.12.2015 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», якою з 1 січня 2016 року змінено порядок призначення допомоги на дітей батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.

Кому надається допомога

Допомога призначається та виплачується одному з батьків, який утримує дитину у разі коли:

- рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення;

- стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі;
- місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
Тимчасова допомога призначається дитині віком до 18 років, крім дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням або на повному державному утриманні.

 

Розмір допомоги з 1 січня 2016 року

З 1 січня 2016 року тимчасова допомога надається на дітей у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менший від мінімального розміру аліментів на одну дитину (30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку), що передбачений частиною другою статті 182 Сімейного кодексу України, тимчасова допомога призначається в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і сумою, що становить 30% прожиткового мінімуму, встановленого законом для дитини відповідного віку.

Станом на 01.01.2016 року прожитковий мінімум становить: для дітей віком до 6 р. – 1167 грн.; для дітей віком від 6 до 18 р.– 1455 грн.

Як визначається середньомісячний сукупний дохід сім’ї

Середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу визначається: як сума доходів всіх членів сім’ї за 6 місяців поділена на 6 та на кількість членів сім’ї. При цьому до сукупного доходу сім’ї не включається розмір допомоги, на яку визначається право.

Хто включається до складу сім’ї

До складу сім’ї враховуються: чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або місця реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв’язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім’єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей.

До складу сім’ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Перелік документів,

необхідних для отримання допомоги

Для визначення права на призначення допомоги до територіального управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації (фактичного проживання) подаються наступні документи:

- заява та декларація про доходи та майновий стан (бланки таких документів одержите в управлінні праці та соціального захисту населення);

- копія свідоцтва про народження дитини;

- довідка про реєстрацію місця проживання (перебування) дитини та одержувача допомоги;

- довідки про доходи усіх членів сім’ї за попередні шість місяців, що передують місяцю звернення (крім довідок про розмір пенсії та державних допомог). Для перевірки права на отримання допомоги з 01.01.2016 довідки про доходи надаються з липня по грудень 2015 р.

Залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, додатково подаються такі документи:

- рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину; довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення;

- довідка відповідної установи про здійснення стосовно одного з батьків кримінального провадження або про його перебування на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, визнання його в установленому порядку недієздатним, а також перебування на строковій військовій службі;

- повідомлення органу внутрішніх справ про те, що місце проживання (перебування) одного з батьків дитини не встановлено;

- довідка про розмір аліментів (якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі).

Важливо! Якщо звернення до управління надійде протягом січня – березня 2016 року, право на призначення допомоги буде визначено з 1 січня 2016 року.

Увага! Особи, які звернуться за призначенням тимчасової допомоги вперше, допомога призначатиметься з місяця звернення і доходи сім’ї визначатимуться за 6 місяців, що передують місяцю звернення.

Для осіб, яким допомога призначалась, як різниця між 30% прожиткового мінімуму, встановленого законом для дитини відповідного віку, та визначеної судом твердої грошової суми аліментів, та термін виплати допомоги припадає на 2016 рік, виплата допомоги продовжується до закінчення періоду призначення на підставі раніше поданих документів. Таким сім’ям порядок призначення не змінився, тому не потрібно з 1 січня поточного року додатково звертатися до управлінь праці та соціального захисту населення. 

Для отримання консультації щодо призначення тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів потрібно звернутись до УПСЗН м.Комсомолська, вул. Миру, буд. 29. Телефон для довідок 3-26-70.

 

Начальник УПСЗН
С.П.Чернявська