Зустріч із представниками НЕФКО

25.03.2016, 09:07

22 березня на запрошення міської влади Комсомольськ відвідали представники Північної екологічної фінансової корпорації (НЕФКО) та її фінансової Програми «Демо-Україна». Мета візиту – обговорити можливості міста та ВАТ «Полтавський ГЗК» для участі в інвестиційному проекті в рамках Програми НЕФКО «Демо-Україна». Місто планує реалізувати два масштабних енергозберігаючих проекти: утилізація промислового непридатного тепла від печей цеху виробництва окатків ВАТ «Полтавський ГЗК» для використання його в системі централізованого теплопостачання та реконструкція міської котельні, розташованої по вул. Енергетиків, 31.

В обговоренні питання про отримання фінансової підтримки для реалізації інвестиційних проектів з утилізації промислового непридатного тепла від печей виробництва окатків ВАТ «Полтавський ГЗК» для використання його в системі централізованого теплопостачання та реконструкції міської котельні, розташованої по вул. Енергетиків, 31, брали участь старший радник корпорації НЕФКО Ронні Нільсон, консультант Програми НЕФКО «Демо-Україна» Мікаель Йонссон, експерт НЕФКО Олексій Капустинський, міський голова Дмитро Биков і його перший заступник Олександр Чуприна, секретар міської ради Сергій Дорота, директор КВП «Комсомольськтеплоенерго» Микола Лихожон і головний інженер цього підприємства Павло Сніжко, Анатолій Колієнко, професор, доктор технічних наук Полтавського технічного університету ім.Ю.Кондратюка.

Перед початком детального обговорення всіх проблемних питань, що стосуються отримання інвестиційної підтримки для реалізації проектів, представники НЕФКО побували на комбінаті й котельні. На початку зустрічі міський голова поінформував її учасників про попередню вартість проектів. Він сказав, що для проведення реконструкції котельні необхідно орієнтовно 5 млн євро, а для будівництва трубопроводу від котла-утилізатора, який необхідно встановити в цеху виробництва окатків, до котельні – 4 млн євро. «Міський бюджет не має таких коштів. Якщо це буде довгостроковий проект із залученням крім грошей гранту та кредитних коштів років на 10 під нормальний відсоток, то ми можемо вести розмову», – підкреслив міський голова. Пан Нільсон зазначив, що НЕФКО дуже зацікавили ці пропозиції, і оскільки Програма «Демо-Україна» займається реалізацією демонстраційних проектів і хоче показати Україні нові шляхи розвитку централізованого теплопостачання та цікаві підходи до нього, то корпорація більше зацікавлена в проекті щодо використання непридатного промислового тепла. Фінансовий пакет програми складається з кредиту в розмірі 500 тис. євро, гранту – 300 тис. євро, який надає шведський уряд, і плюс 15% співфінансування з міського бюджету. Тобто, бюджет проекту становить близько 1 млн євро. Тим не менш, він також сказав, що це не заважає їм розглянути і проект з реконструкції котельні. Якщо бюджету Програми буде недостатньо, то вони зможуть знайти інші шляхи фінансування, щоб реалізувати два проекти як одне ціле.

Поєднання двох проектів рекомендував і Анатолій Колієнко, професор, доктор технічних наук Полтавського технічного університету ім.Ю.Кондратюка, який займався розробкою проекту реконструкції котельні: «Як розробник цього проекту я хочу зауважити, що технічний стан котельні передбачає, що для того, щоб використовувати вторинні енергоресурси, необхідно провести відповідний об’єм робіт з реконструкції на самій котельні».

Підводячи підсумки обговорень, Дмитро Биков підкреслив, що нинішня зустріч з представниками НЕФКО і Програмою «Демо-Україна» стала своєрідним підсумком підготовчих робіт, які тривали більше року і були спрямовані на розгляд двох масштабних проектів з енергозбереження. Їх реалізація забезпечить можливість отримувати в годину 10 Гкал непридатної теплової енергії для використання в системі централізованого теплопостачання. У той час, як в середньому котельня виробляє 60 Гкал теплової енергії в годину. Крім того, завдяки реконструкції котельні, буде можливість певний період утримувати без змін рівень тарифів для населення на гарячу воду і теплоносій.

Представники НЕФКО відзначили, що проект Комсомольська і з технічної новизни, і з рентабельності – один з кращих в Україні, а також запевнили, що будуть інвестувати і кредитувати його реалізацію.

Довідка.

Північна екологічна корпорація (НЕФКО) створена в 1990 році п'ятьма країнами Північної Європи: Данією, Ісландією, Норвегією і Швецією. Корпорація надає фінансову підтримку екологічних проектів. НЕФКО безпосередньо співпрацює з підприємствами, що реалізують проекти. У прямих інвестиціях використовуються різні схеми державно-приватного партнерства, комунальні структури. Пільгові кредити надаються підприємствам і компаніям усіх форм власності, що інвестують в пріоритетні напрямки поліпшення стану навколишнього середовища.