Семінар-практикум з питань впровадження європейських стандартів превентивної освіти в діяльність школи сприяння здоров’ю

14.04.2016, 14:57

На базі спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 з поглибленим вивченням предметів природничо-математичного циклу ім.Л.І.Бугаєвської 13 квітня відбувся семінар-практикум заступників директорів з виховної роботи загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів «Впровадження європейських стандартів превентивної освіти в діяльність школи сприяння здоров’ю». Мета заходу – визначення сучасних теоретичних засад превентивної освіти та виховання, підвищення статусу превентивного виховання в системі освіти, розширення складу суб’єктів превентивної освіти та виховання, посилення координації їх дій і впливів.

Захід пройшов за участі заступника міського голови Надії Угнічевої, начальника відділу освіти Ірини Шошиної, завідуючої міським методичним кабінетом Світлани Негоди, кандидата педагогічних наук, доцента кафедри методики змісту освіти ПОІППО ім.М.В.Остроградського Наталії Корягіної, лікаря-інфекціоніста Кабінету довіри Комсомольської міської лікарні Дмитра Бурківського, генерального директора громадської організації «Пульс країни» Віталія М’якініна, його заступника Сергія Валкового.

Учасників семінару-практикуму «Впровадження європейських стандартів превентивної освіти в діяльність школи сприяння здоров’ю» привітала заступник міського голови Надія Угнічева. У вітальному слові вона зазначила, що проблема формування здорового способу життя та зміцнення здоров’я учнів стає пріоритетним напрямком розвитку освітньої системи сучасної школи. Міська влада всіляко сприяє створенню здоров’язбережувального середовища в навчальних закладах Комсомольська, покращуючи матеріально-технічну базу закладів. Адміністрація та педагогічні колективи з раннього віку прищеплюють дітям знання, навички та звички з охорони здоров’я, які згодом переростають у ціннісне ставлення до власного життя. У спеціалізованій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №5 навчання здоровому способу життя – цілеспрямований, систематичний і організований процес. Тринадцять років школа тримає статус школи сприяння здоров’ю. Сім років тому Міністерство освіти і науки України визначило заклад освітньо-інформаційним центром Національної мережі шкіл сприяння здоров’ю. У 2013 році школа стала єдиним у місті базовим навчальним закладом з впровадження стандартів превентивної освіти. У 2014 році за підсумками Всеукраїнського розгляду моделей превентивної освіти навчальних закладів, СЗОШ №5 визнано переможцем у числі 25 шкіл України. У 2015 році у рамках проекту Програми розвитку ООН та партнерської мережі «Освіта в інтересах сталого розвитку в Україні» школа виборола грант у 5 тис у.о. на встановлення промислового фільтра та питних фонтанчиків з фільтрацією води. Надія Угнічева побажала всім плідної роботи під час семінару, нових знань і найперше – здоров’я.

Начальник відділу освіти Ірина Шошина зауважила, що сьогодні збільшено навантаження на дитину відповідно до навчального плану. Завдання педагогів на тільки навчити дитину, дати знання, а й зберегти, примножити здоров’я. Ірина Володимирівна навела результати медичного огляду дітей станом на 01 квітня 2016 року: всього оглянуто 2820 дітей (63%); хвороби органів травлення – 371 (8,2 %), хвороби органів дихання – 191 (4,2%), нервової системи – 71 (1,6%), хвороби ока та його придатків – 341 (7,6%), хвороби вуха – 11 (0,2%), хвороби органів кровообігу – 331 (7,3%), хвороби кістково-м’язової системи – 593 (13,2%), сечової системи – 97 (2,2%), розлади психіки – 9 (0,2%), вроджені аномалії – 19 (0,4%), хвороби ендокринної системи – 137 (3,0%), крові та кровотворних органів – 33 (0,7%), хвороби шкіри та підшкірної клітковини – 27 (0,6%). За групами здоров’я учні розподілені таким чином: І – 738 (26,2%), ІІ – 1881 (66, 7%), ІІІ – 185 (6,6%), ІV – 15 (0,5%), V – 1 (0, 04%). За групами з фізичного виховання учнів розподілено так: основна група – 619 (34,6%), підготовча група – 2103 (60,4 %), спеціальна група – 89 (4,1%), звільнені – 9 (0,9%), ЛФК – 8. Тому сьогодні мета навчально-виховного процесу – формування свідомого ставлення дитини до здоров’я.

Кандидат педагогічних наук, доцент кафедри методики змісту освіти ПОІППО ім.М.В.Остроградського Наталія Корягіна підкреслила, що одне із завдань сучасного педагога – збереження здоров’я дитини й залучення батьків у цей процес. Під час проведення семінару-практикуму буде нагода пройти підготовку з проведення бесід з батьками щодо виховання дитини з питань превентивної освіти.

Директор спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 з поглибленим вивченням предметів природничо-математичного циклу ім.Л.І.Бугаєвської Алла Тузікова привітала поважне товариство, наголосила на тому, що кожен член колективу закладу пам’ятає, що найважливіше зберегти й примножити здоров’я школярів, виховати дитину, яка буде перейматися своїм здоров’ям, коротко розповіла про систему роботи закладу з питань превентивної освіти.

Заступник директора СЗОШ №5 з поглибленим вивченням предметів природничо-математичного циклу ім.Л.І.Бугаєвської Лариса Тесля доповіла учасникам семінару про систему роботи навчального закладу з теми «Впровадження європейських стандартів превентивної освіти в діяльність школи сприяння здоров’ю», зосередивши увагу присутніх на факультативах і курсах, які введені в навчально-виховний процес школи, на участі учнів і вчителів у акціях, проектах, тренінгах, виховних програмах, інтерактивних навчальних виставках з питань репродуктивного здоров’я, профілактики ІПСШ та ВІЛ «Маршрут Безпеки», просвітницько-профілактичних іграх, участі батьків у просвітницьких програмах, на розбудові партнерських зв’язків із громадськими організаціями, соціальними інституціями. Лариса Тесля запросила учасників семінару-практикуму до партнерства.

Дмитро Бурківський, лікар-інфекціоніст Кабінету довіри Комсомольської міської лікарні, доповів про епідеміологічну ситуацію і актуальність проблеми ВІЛ-інфекції в Україні та регіоні.

На основних принципах профілактики ВІЛ-інфекції у системі освіти та захисті прав учнів і співробітників закладів освіти, які живуть з ВІЛ або яких торкнулася епідемія ВІЛ-інфекції, зупинився заступник генерального директора громадської організації «Пульс країни» Сергій Валковий.

Учасники семінару відвідали фрагмент тренінгу життєвих навичок у 4 класі «Звички і здоров’я», який проводила класний керівник 4-Б класу, педагог-тренер з програм превентивної освіти на основі розвитку життєвих навичок Віта Кашпур. Подивилися фрагмент заняття «Розумій свій організм» за виховною програмою «Чесна гра – Перша ліга» для учнів 8 класу, проведений класним керівником 8-В класу, педагогом-тренером з програм превентивної освіти на основі розвитку життєвих навичок Валерієм Калашником. Практичний психолог СЗОШ №5 представила майстер-клас за участю учнів 7-10 класів «Використання просвітницько-профілактичних настільних ігор у заходах із формування здорового способу життя». Фрагмент інтерактивної навчальної виставки з питань репродуктивного здоров’я, профілактики ІПСШ та ВІЛ/СНІДу та ІПСШ «Маршрут Безпеки» для учнів 9 класу організувала педагог-організатор, випускник тренінгових груп навчального курсу «Захисти себе від ВІЛ» Наталія Руденко.

Наталія Корягіна, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри методики змісту освіти ПОІППО ім.М.В.Остроградського, провела групову зустріч для учасників семінару-практикуму в рамках програми «7 кроків назустріч. Дружні зустрічі з батьками з питань збереження здоров’я та статевого виховання дітей та підлітків».