У міського голови відбулася нарада з питань організації та проведення в місті профілактичних щеплень дітей

28.10.2016, 09:24

26 жовтня за головування міського голови Дмитра Бикова в малій залі Горішньоплавнівської міської ради відбулася розширена нарада з питань організації та проведення в місті профілактичних щеплень дітей.

 

Участь у заході взяли заступник міського голови Надія Угнічева, головний спеціаліст відділу фінансово-економічної роботи та медичної допомоги матерям і дітям департаменту охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації, обласний позаштатний лікар-педіатр ДОЗ ПОДА Світлана Писаренко, в.о. начальника управління охорони здоров’я Віктор Дудник, головний лікар поліклініки «Медичний центр ПМСД» Аліна Ковпак, міський позаштатний лікар-педіатр управління охорони здоров’я Максим Коломієць, керівники та медичні працівники загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів міста, ЗМІ.

 

У вступному слові міський голова Дмитро Биков відзначив, що тема сьогоднішньої наради надзвичайно важлива й актуальна для територіальної громади. Згідно з нормами законодавства України придбання вакцин є виключно повноваженням держави, отже, проводиться централізовано. Порядок проведення щеплень, зберігання та отримання, контроль за якістю вакцин чітко регламентується на рівні держави. За останні декілька років об’єм фінансування державою обов’язкових програм щеплення дітей зменшився. Органи місцевого самоврядування не мають технічної можливості самостійно придбавати вакцини. «За кошти міського бюджету ми взяли на себе додаткові зобов’язання щодо придбання життєво необхідних препаратів для підтримки орфанних хворих, хворих на діабет, епілепсію», - зазначив Дмитро Биков. Питання проведення профілактичних щеплень є однією з обговорюваних тем. Поява реакції на щеплення в дітей викликає занепокоєння батьків. «Сьогодні ми зібралися, щоб обговорити питання, що виникають у зв’язку з проведенням профілактичних щеплень дітей у нашому місті, почути компетентну думку спеціалістів», - прокоментував очільник міста. Дмитро Биков наголосив на необхідності звернути особливу увагу на підвищення рівня поінформованості батьків про необхідність проведення вакцинації, наслідки у разі відмови від імунізації та про можливі реакції організму дітей на щеплення.

 

В.о. начальника управління охорони здоров’я Віктор Дудник доповів про результати моніторингу стану самопочуття дітей після вакцинації в Горішніх Плавнях. Віктор Дудник повідомив, що в дошкільних навчальних закладах та поліклініці «Медичний центр ПМСД» проведено щеплення вакциною АКДП 153 дітям. Зареєстровано 26 місцевих звичайних реакцій (гіперемія, набряк, біль в стегні на місці ін’єкції), 49 загальних звичайних реакцій (підвищення температури тіла до 38,5, гіперемія, набряк на місці ін’єкції). 20 жовтня в ДНЗ «Попелюшка» вакциновано 15 дітей проти кашлюку, дифтерії, правцю. Зареєстровано 2 місцеві звичайні реакції, 12 загальних звичайних реакцій, 1 загальну сильну реакцію (підвищення температури до 39,8, набряк, біль та гіперемія в місці ін’єкції, тимчасове порушення ходи). Дитину із загальною сильною реакцією на щеплення госпіталізовано в інфекційне відділення. 25 жовтня дитина виписана додому.

У ході наради заслухали звіт головного лікаря поліклініки «Медичний центр ПМСД» Аліни Ковпак про порядок придбання, отримання, перевезення та зберігання вакцин АКДП (вакцина профілактична адсорбована коклюшно-дифтерійно-правцева, яку Всесвітня організація охорони здоров'я радить застосовувати для профілактики таких тяжких захворювань як: кашлюк, правець та дифтерія). Розповіла про існуючі механізми контролю за якістю препарату на рівні держави, області та місцевому рівні. Аліна Ковпак підкреслила, що в місті Горішні Плавні дотримано всі правила із транспортування, зберігання та імунізації дітей. Усі пацієнти, які пройшли вакцинацію, були попередньо оглянуті лікарем та залишалися під пильним наглядом медичного працівника протягом 30 хвилин після ін’єкції з метою виявлення алергічної реакції раннього або негайного типів. На щастя, таких реакцій виявлено не було. Пояснила, що згідно з інструкцією про застосування лікарського засобу на щеплення часто виникають місцеві або системні реакції: тимчасовий набряк, чутливість, біль та почервоніння в місці введення, лихоманка, підвищення температури, інше. Відповідна реакція організму свідчить про дію вакцини на організм та може спостерігатися до 3-5 діб. Головний лікар поліклініки «Медичний центр ПМСД» зазначила: «Абсолютно нормальним є стурбованість відповідальних батьків станом самопочуття та здоров’я дітей. Важливо не піддаватися паніці, а звернутися за консультацією до компетентного медичного працівника, який несе відповідальність за свої слова. З метою запобігання занепокоєння батьків слід широко інформувати їх про можливу реакцію організму на щеплення заздалегідь».

 

Міський позаштатний лікар-педіатр управління охорони здоров’я Максим Коломієць розповів про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні. З 1 січня 2015 року в Україні діє новий Календар профілактичних щеплень, затверджений наказом МОЗ України від 16.09.2011 №595 із змінами від 11.08.2014 № 551. Календар включає обов’язкові профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на гепатит В, дифтерію, кашлюк, кір, поліомієліт, правець, туберкульоз. Відповідно до діючого календаря обов’язкових профілактичних щеплень вакцинацію дітей проти гепатиту В, туберкульозу розпочинають з народження, а проти дифтерії, кашлюку, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції - з 2 місяців від народження.

Головний спеціаліст відділу фінансово-економічної роботи та медичної допомоги матерям і дітям департаменту охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації Світлана Писаренко прокоментувала ситуацію щодо вакцинації дітей на регіональному рівні. Протягом 2 останніх тижнів у Полтавській області АКДС вакциновано 3 тис. дітей, з них у 36% малюків спостерігалася реакція на щеплення, з них лише 6 дітей протягом 2-3 діб перебували під наглядом лікарів у стаціонарі. Сьогодні всі малюки обстежені та виписані додому здоровими. Коклюш, дифтерія і правець - небезпечні інфекційні захворювання, які можуть призвести до летальних наслідків. Особливо важко переносять ці хвороби діти, у них можуть залишатися серйозні наслідки й невиліковні порушення. У 2015 році на Полтавщині було зафіксовано 30 офіційних випадків кашлюку в дітей, за 9 місяців 2016 року зареєстровано 72 випадки кашлюку (70 - у дітей, 2 – у дорослих). Вакцинація - можливість захистити дитину від важкої хвороби. Зараз існують комбіновані вакцини проти дифтерії, правця і кашлюку. У нашій країні для щеплення дітей використовується цільноклітинна вакцина АКДП виробництва Індії. Вакцина інфанрікс бельгійського походження відрізняється від АКДП індійського виробництва тим, що являє собою безклітинну вакцину, яка дає менший відсоток реакцій на щеплення. Однак, на жаль, у 2016 році препарат в Україну постачатися офіційним виробником інфанріксу не буде. Міністерство охорони здоров’я повідомляє, що вакцини, закуплені міжнародними організаціями ООН/ЮНІСЕФ та ПРООН, мають всі необхідні сертифікати якості європейського зразка. Світлана Писаренко зазначила, що всучасному світі надлишку джерел інформації іноді дуже складно знайти дійсно достовірні дані. Особливо це стосується сфери медицини. Лікарській спільноті необхідно об’єднуватися не тільки на офіційних сайтах, а й у соціальних мережах, поширювати достовірну інформацію стосовно імунізації дітей. Презентувала сайт всеукраїнської ГО «Батьки за вакцинацію» (http://www.bzv.org.ua), створений батьками, що містить оперативну та достовірну інформацію щодо наявності та якості вакцин в України.

Заступник міського голови Надія Угнічева подякувала виступаючим за компетентну та корисну інформацію. Відзначила, що дефіцит достовірної та доступної інформації негативно впливає на ситуацію з імунізацією, тому на допомогу батькам було б доцільно підготувати пам’ятку або довідник з достовірною і найактуальнішою інформацією щодо вакцинації.

 

За підсумками наради міський голова Дмитро Биков доручив керівникам галузі охорони здоров’я, освіти, відповідальним за проведення профілактичних щеплень у дітей провести широку інформаційно-роз’яснювальну роботу з батьками, звернувся до представників ЗМІ з проханням широко висвітлити дане питання в місцевих друкованих та інтернет виданнях, на телебаченні. Думка кваліфікованого лікаря й розумний вибір - головна зброя на варті здоров'я дитини!