Пенсійний фонд інформує

28.04.2017, 15:52

про заробітну плату,  менше мінімально встановленого рівня та страховий стаж

 

Розглянемо деякі питання, які найчастіше виникають. Спочатку трішки теорії.

Страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (частина перша ст. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 частини першої ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).

Згідно ЗУ «Про Державний бюджет України на 2017 рік» встановлена  мінімальна заробітна плата з 1 січня 2017  року – 3200 грн., мінімальний страховий внесок відповідно 704 грн.  (3200 грн. х 22 %).

З 1 січня 2017 року фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та віднесені до першої групи платників єдиного податку, зобов’язані сплатити єдиний внесок за місяць у сумі не менше 0,5 мінімального страхового внеску.Відповідні періоди здійснення підприємницької діяльності до страхового стажу зараховуються пропорційно до сплаченого єдиного внеску.

Отже, для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та віднесені до першої групи платників єдиного податку, обов’язковою є сплата єдиного внеску у сумі не менше 352 грн.щомісяця, але для зарахування періодів здійснення підприємницької діяльності до страхового стажу як повний місяць, необхідно сплати за місяць єдиний внесок в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, тобто 704 грн. У разі сплати єдиного внеску в сумі 352 грн. за місяць страховий стаж буде зараховано пропорційно, а саме 0,5 місяця, що в подальшому може вплинути на визначення права на пенсію за віком та її розмір.

Такі ж питання виникають у найманих працівників, які працюють почасово, неповний робочий день (на півставки, тощо), знаходились у відпустці та лікарняному, при цьому загальна сума доходу за місяць складає менше мінімальної. Згідно законодавства таким працівникам нараховується та сплачується  єдиний соціальний внесок з мінімальної зарплати (крім деяких виключень), але страховий стаж зараховується в повному обсязі тільки в тому випадку, коли відпрацьований повний робочий місяць та сплачені внески повністю із заробітної плати, яка є не менше мінімальної.

Шановні громадяни! Ви маєте можливість контролювати не тільки свій офіційний розмір заробітної плати, а і факт сплати внесків роботодавцем, що дає підстави в подальшому   підтвердити страховий стаж.  Для цього необхідно подати заяву до сектору  обслуговування громадян за адресою вул.Миру, 25 (при собі мати паспорт та ідентифікаційний номер), отримати код доступу до своїх даних та зареєструватись на офіційному порталі Пенсійного фонду України www.pfu.gov.ua, 

Телефони для довідок: 3-09-62 (гаряча лінія),  4-44-10 (з приводу реєстрації на порталі ПФУ).

 

 

Заступник начальника Кременчуцького

об'єднаного управління Пенсійного фонду

України Полтавської області

С.Г.Нестеренко