Модернізація теплової мережі спеціалістами КП «Теплоенерго»

4.08.2017, 08:46

Під час виїзної наради за участі представників КП «Теплоенерго» м.Горішні Плавні міський голова Дмитро Биков зазначив, що одне із пріоритетних завдань органів місцевого самоврядування – реконструкція міської котельні по провулку Енергетиків, 31, яка забезпечує 86% жителів нашого міста тепловою енергією й гарячою водою.

Котельні на Енергетиків, 31 уже понад 50 років, глибокої реконструкції або модернізації не проводилося. Були капітальні ремонти, модернізація насосів, двигунів, допоміжного обладнання, але самі котли із 1965 року. Тому і ККД низький, і енерговитрати високі, і магістральні тепломережі потребують ремонту.

Для реконструкції котельні й магістральних тепломереж необхідні значні кошти, близько 200 млн грн (п’ятирічний міський бюджет для проведення робіт). Без залучення кредитних ресурсів ці роботи виконати неможливо. З кожним днем тарифи ростуть, бо зростає ціна на газ, на транспортування і т.ін. Ключові складові для формування тарифу на подачу теплової енергії значні, вони зростають і лягають на жителів нашого міста і всієї України в цілому. Але так живе увесь світ, уся Європа: вони використовують газ за ринковими цінами. Та якщо ми не можемо вплинути на вартість газу, на транспортування через всеукраїнські газотранспортні системи, то ми повинні знижувати енергозатрати – встановлювати сучасні котли, ізолювати труби, встановлювати лічильники теплової енергії на кожен будинок, щоб жителі платили не за втрати,  а за конкретно використану теплову енергію. У минулому році в нашому місті, першому в Україні місті Полтавської області, встановили на увесь житловий фонд лічильники теплової енергії. У минулому опалювальному сезоні жителі оплачувала тільки за теплову енергію, яку використали, а не за ту, яку втрачаємо на старих магістралях.

«Уже більше року органи місцевого самоврядування працюють з партнерами з Північної екологічної фінансової корпорації (НЕФКО) та фінансово-експертною компанією Ramboll з питання виділення нам кредитної лінії на 6 млн євро (200 млн грн). Ресурс, який пропонують українські банки, на жаль, є для нас непідйомним: 20 % річних на 1-3 роки. У вересні буде попередній захист нашого проекту із заміни двох котлів 30 МВт і встановлення двох твердопаливних котлів 4 МВт, які будуть працювати на альтернативних видах палива. Один котел ми закуповуємо самостійно, – зазначив міський голова Дмитро Биков. – Сподіваємося на залучення коштів НЕФКО на кредит до 7-8 років під 5% річних. Із надходжень будемо розраховуватися із нашими партнерами. Маємо надію, що у грудні після чергового захист проект буде прийнято».

«Частиною цього проекту є ізоляція двох гілок тепломереж – 1300 м подаюча лінія і 1300 м зворотна. 2600 м магістралі, яка йде від котельні по провулку Енергетиків, 31 до житлового фонду міста. Міжквартальні мережі теж потребують ремонту, але перші й основні втрати несемо на головній магістралі», – підкреслив головний інженер КП «Теплоенерго» Павло Сніжко.

Для того, щоб отримати ресурс, ми повинні довести свою здатність виконувати роботи в короткі терміни із залученням західних інвестицій. Ми проводимо реконструкцію ізоляції на падаючій і зворотній лінії тепломережі власними силами. Спеціалісти КП «Теплоенерго» запропонували альтернативу ринковій ізоляції (вартість погонного метра 5,5 тис. грн): із оцинкованого металу виготовляють циліндри, які монтують на трубопровід з дотриманням проміжку між трубою й коробом, а потім працівники спеціалізованої підрядної фірми через монтажні отвори заповнюють порожнечу міцним пінним поліуретаном.

Економія значна, така конструкція коштує 2,5 тис. грн за погонний метр і товщина ізоляційного шару 100 мм на падаючій лінії й 80 мм на зворотній (у ринкових пропозиціях по 60 мм товщина ізоляції на обох лініях).  

Якісні характеристики такої ізоляції набагато вищі від ізоляції з використанням базальтових матів і значно дешевша від використання попередньо ізольованих труб. Також ця ізоляція має значний термін експлуатації та не піддається пошкодженню.