Круглий стіл у Центрі соціальної підтримки дітей та сімей «Надія»

2.10.2017, 10:48

28 вересня в Центрі соціальної підтримки дітей та сімей «Надія» відбувся  круглий стіл «Налагодження взаємодії між суб’єктами соціальної роботи в рамках впровадження комплексних сімейно-орієнтованих послуг» за участі заступника міського голови Надії Угнічевої, начальника служби у справах дітей, сім’ї та молодіжної політики Лариси Василенко, начальника відділу усиновлення, опіки та піклування Марини Горбенко, начальника відділу профілактики та соціальної роботи Ольги Когут, начальника відділу у справах сім’ї та молоді Тетяни Оробченко, керівника проектів та програм Представництва благодійної організації «Надія і житло для дітей» в Україні Ольги Мороз, заступника директора Центру соціальної підтримки дітей та сімей «Промінь надії» Макарівського району Київської області Вікторії Суміш, головного спеціаліста відділу освіти Лариси Павленко, директора загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №6 Віри Усатенко, дитячого лікаря невролога та психіатра Надії Новікової, адміністратора міської програми реабілітації дітей з особливими потребами громадської організації «Центр муніципального розвитку» Любові Хиль, директора Центру «Надія» Світлани Кліменкової та спеціалістів закладу.

Захід проводився з метою обговорення шляхів співпраці служби у справах дітей, сім’ї та молодіжної політики, відділу освіти, управління охорони здоров’я, відділення поліції, управління соціального захисту населення з Центром соціальної підтримки дітей та сімей «Надія» заради благополуччя дітей, збереження цілісності сім’ї, допомоги батькам або законним представникам знайти вихід із складної життєвої ситуації, а також заходи соціальної підтримки сімей, які виховують дітей з особливими потребами.

Світлана Кліменкова коротко розповіла про роботу Центру, головна мета якого – зберегти сім’ю для дитини, допомогти батькам піклуватися про дітей, захистити дитину від насильства, повернути дитину в рідну сім’ю або влаштувати в сімейні форми виховання. Виокремила основні завдання закладу: 1) надання дітям, які перебувають у складних життєвих обставинах, та їх сім’ям, дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям з обмеженням життєдіяльності комплексу соціальних послуг в умовах стаціонарного або денного перебування; 2) сприяння соціальній інтеграції та реінтеграції дітей до біологічної сім’ї, влаштуванню дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у сімейні форми виховання; 3) своєчасне надання медичної допомоги та в разі потреби направлення на стаціонарне лікування; 4) здійснення соціального захисту дітей та батьків, які перебувають або проживають у Центрі. У Центрі працюють такі підрозділи:

1. Відділення термінового влаштування дітей призначене для тимчасового проживання та соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, зокрема дітей, які проживають у сім’ях, де батьки або особи, які їх замінюють, ухиляються від виконання батьківських обов’язків; постраждали від жорстокого поводження з ними, вилучені із середовища, у якому існувала загроза життю і здоров’ю.

У відділенні надаються такі соціальні послуги: надання тимчасового притулку дітям; соціально-психологічна реабілітація дітей; робота з батьками дітей або особами, які перебувають у Центрі, спрямована на повернення дитини до сім’ї; соціальна адаптація дітей у суспільство; соціальна профілактика.

2. Відділення для матері з дітьми призначене для тимчасового проживання родин, які перебувають у складних життєвих обставинах для проходження соціально-психологічної реабілітації, подолання складних життєвих обставин та визначення подальшого плану дій Центру.

3. Служба підтримки сім’ї призначена для надання комплексної соціально-педагогічної, психологічної, юридичної допомоги для подолання складних життєвих обставин сім’ям з дітьми, які не в змозі зробити цього самостійно.

4. Відділення денного перебування сімей з дітьми з обмеженням життєдіяльності призначене для соціально-педагогічної, психологічної, юридичної допомоги й підтримки сімей з дітьми з обмеженням життєдіяльності (дітьми з порушенням психічного та фізичного розвитку, у тому числі з інвалідністю).

Заступник міського голови Надія Угнічева привітала учасників круглого столу, побажала плідної роботи, розповіла про співпрацю Горішньоплавнівської міської ради з Міжнародною благодійною організацією «Надія і житло для дітей» в Україні.

Начальник служби у справах дітей, сім’ї та молодіжної політики Лариса Василенко розповіла історію створення Центру соціальної підтримки дітей та сімей «Надія».

Ольга Мороз та Вікторія Суміш поділилися досвідом з питання «Забезпечення міжвідомчої взаємодії в інтересах дитини». Зокрема Ольга Мороз зазначила, що, вивчаючи роботу системи захисту дітей нашого міста, переконалася, що Горішні Плавні є одним із найпередовіших міст України: створено сімейно-орієнтовані послуги, майже 4 роки діти не направляються до інтернатів, а діти, які втрачають сім’ю, влаштовуються в сімейні форми виховання. Розповіла про впровадження ефективних сімейно-орієнтованих послуг. Створенню центрів передували аналіз ресурсів та оцінка потреб громади та потенційних отримувачів послуг. Під час проведення цих заходів виявили, що дітьми й сім’ями займається багато суб’єктів. Проблемою стало те, що всі вони діють розрізнено й вирішують лише свої завдання. Для покращення якості послуг та для пришвидшення досягнення мети роботи з випадком запровадили міжвідомчий підхід, який дозволив покращити роботу з отримувачами послуг. Держава частково надала механізм роботи міжвідомчої команди через засідання Комісії із захисту прав дитини. Це фактично орган, який вирішує долю дитини підняттям руки. Але чи всі члени комісії знають особливості дитини, історію сім’ї, її потреби та потенціал. Тому для попередження не завжди виважених рішень у своїх територіях зробили дві речі: провели навчання для членів комісії із захисту прав дитини, де дали можливість краще розуміти, що відбувається з дитиною, як насправді діяти в кращих інтересах дитини; запровадили механізм підготовки питань до розгляду Комісією із захисту прав дитини. Коли кожен член комісії за три дні до засідання отримує пакет документів, де описано питання, яке розглядатиметься, надано оцінку потреб та ресурсів сім’ї, надано звіт про проведену роботу і пропозицію щодо подальших кроків. Такий механізм дає можливість краще розуміти, що відбувається та перед тим як позбавити дитину найдорожчого – власної сім’ї – переконатися, що ми зробили все можливе. Для забезпечення якості послуг ЦСПДС налагодили щільну взаємодію з іншими суб’єктами соціальної роботи, для того щоб надавати послуги швидко та якісно.

 

За результатами обговорення були прийняті наступні рішення:

- впровадити механізм обміну інформацією між службою у справах дітей, сімей та молодіжної політики й Центром соціальної підтримки дітей та сімей «Надія» про сім’ї отримувачів послуг, що направляються до Центру;

- провести навчання для членів комісії з питань захисту прав дітей щодо механізмів прийняття рішень в кращих інтересах дитини;

- впровадити роботу міжвідомчої команди;

- задля забезпечення якісних послуг на базі Центру передбачити зміни до штатного розпису відповідно до примірного штатного розпису, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики;

- забезпечити працівників ЦСПДС участю в навчанні за програмою підготовки фахівців до роботи Центру;

- забезпечити можливість влаштування дітей, які отримують стаціонарні послуги в Центрі, у навчальні заклади, які знаходяться поблизу – ЗОШ № 6, ДНЗ «Казка»;

- забезпечити медичному закладу обстеження дітей з можливою госпіталізацією при влаштуванні їх до Центру «Надія»;

- забезпечувати участь батьків дітей, які перебувають в Центрі, при вирішенні питання на комісії ПМПК. Батьків про місце проходження та час інформувати письмово;

- налагодити взаємодію в наданні послуг між Центром «Надія» та ГО «Центр муніципального розвитку».