Нові підходи у роботі військових комісаріатів

12.01.2018, 13:07

19-річний чернігівець Сергій щиро переконаний, що йому надзвичайно пощастило: 1 серпня він прийшов до Чернігівського обласного військового комісаріату, аби дізнатися про умови служби за контрактом. І саме того дня тут розпочався перший етап експерименту щодо створення на базі військкоматів територіальних Центрів комплектування та соціальної підтримки.  Так, несподівано для себе, хлопець став одним із учасників цього проекту

– Кілька моїх друзів служать за контрактом, воюють у зоні АТО, – поділився Сергій своїми враженнями. – Приїздили у відпустки, розповідали, як воно і що воно. Знаєте, неприємно залишатися, так би мовити, «на узбіччі», розуміючи, що хтось, ризикуючи собою, тебе захищає, тоді як ти насолоджуєшся мирним життям. В принципі, я маю нормальну роботу, та все ж вирішив також піти шляхом справжніх чоловіків. Зі слів своїх друзів я знав, як відбувається відбір кандидатів на службу за конт­рактом, відповідно підготувався, хоча, чесно кажучи, про армію мав доволі загальне уявлення. Знав, що є піхота, десантники, танкісти, артилеристи, моряки. Ото, власне, і все. А, прийшовши до військкомату, потрапив просто-таки у справж­нісінький «сервісний центр». І, не буду приховувати,  приємно здивувався.

– Мене направили до відділу рекрутингу та комплектування, де відразу ж стало зрозумілим, до кого саме звернутися – завдяки табличкам: «Сухопутні війська», «Військово-повітряні сили» та «Військово-морські сили». Я обрав перше. Розмова з офіцером відділу, який відповідав за цей напрям, була абсолютно не схожою на таке собі традиційне «заповнення анкети». У мене поцікавилися, що я вмію, чого хотів би і чого очікую від служби в армії, у подробицях розповіли про особливості й перспективи служби в тому чи іншому роді військ, запропонували кілька варіантів. Дізнавшись, що я, хоча й на аматорському рівні, але серйозно багато років займаюся радіотехнікою, зробили ще кілька пропозицій. Тобто, якщо я до цієї розмови думав, що, скажімо, піхота просто сидить в окопах, або ходить в атаки, то тепер знаю, що глибоко помилявся. Там, виявляється, теж є чимало цікавого особисто для мене. Тепер мені потрібно все ретельно обдумати, порадитися з рідними, обрати найкращий для себе варіант. Та я вже переконаний, що армія – це моє покликання, – стверджує Сергій.

Експеримент триватиме з 1 серпня по 30 грудня. Згідно з постановою Кабінету Мініст­рів та наказом Міністра оборони України він відбудеться на базі Чернігівського обласного та Козелецького районного військових комісаріатів у три етапи: рекрутингу, оборонно-мобілізаційної роботи та соціальної підтримки населення.

– Головною відмінністю військ­коматів від майбутніх територіальних Центрів комплектування і соціального захисту стануть саме такі відділи рекрутингу, тобто активного пошуку кандидатів на військову службу за контрактом, – прокоментував перший етап експерименту куратор проекту, начальник відділу комплектування військовослужбовців за контрактом Головного управління персоналу Генерального штабу ЗСУ полковник Андрій Полонський. – У разі його вдалого проведення, до штатів будуть введені посади вербувальників – інструкторів з відбору на військову службу за контрактом, котрі працюватимуть як безпосередньо з охочими служити, так і на вулицях населених пунктів, у місцевих радах, центрах зайнятості населення, використовуватимуть соціальні мережі тощо. Передусім нам потрібні  десантники, танкісти, розвідники, тому акцент робимо на цілеспрямований пошук відповідних кандидатів.

Ми використовуємо досвід провідних країн-членів НАТО, плідно співпрацюємо з американськими колегами. Зокрема, за їхньої допомоги на базі Львівської академії сухопутних військ уже підготовлено певну кількість військовослужбовців-вербувальників.

І треба зауважити, що ця робота триває. Під час експерименту в Чернігові відбувся семінар із залученням американських радників, які до того ж провели на вулицях обласного центру своєрідний «майстер-клас», продемонструвавши свої апробовані методи залучення кандидатів на військову службу.

Щодо соціальної підтримки військовослужбовців та членів їхніх сімей, то у майбутніх територіальних Центрах комплектування та соціальної підтримки облаштують так звані ресепшн. Найперший з них, поки що експериментальний, вже почав діяти в Чернігівському обласному військовому комісаріаті. Суть нововведення полягає в тому, що вже на центральному вході до військкомату відві­дувачів зустрічають працівники, готові надати докладні відповіді на 60-70% запитань, з якими найчастіше звертаються громадяни, прийняти будь-яку заяву, пропозицію чи скаргу. Якщо ж проблема виявиться дещо складнішою, негайно викличуть відповідного фахівця або відвідувачу призначать зручний для нього час, коли його зможуть безпосередньо прийняти. Крім того, найближчим часом працівники експериментального Центру надаватимуть відповіді в електронному вигляді. Також будуть введені електронний документообіг та єдиний реєстр військовозобов’язаних, завдяки чому громадяни зможуть отримати необхідні їм довідки будь-де, без необхідності приїздити за ними до військкоматів, у яких вони стоять на обліку.

Робиться це для того, щоб зменшити кількість черг. До початку експерименту приймальними днями були вівторок і четвер, реш­ту часу присвячували внутрішній роботі. Нині ж військкомат працює без вихідних і без перерви на обід. Тож певні категорії громадян України – ветерани військової служби і члени їхніх сімей, учасники АТО тощо, почали отримувати більш сучасні, за європейськими стандартами, соціальні послуги.

Ще одне цікаве нововведення – прозорі двері, встановлені на кабінетах «відкритої» зони з метою запобігання можливим проявам корупції. Віднині відвідувачі мають змогу вільно спостерігати, чим займаються юристи, фінансисти та інші працівники соціальної сфери у робочий час. Утім, самим працівникам це не заважає. Навіть, за їхніми словами, навпаки: спонукає до більш активної праці. Згодом же у приміщеннях планують встановити відеокамери з прямою трансляцією діяльності експериментального Центру комплектування та соціальної підтримки в Інтернет.

– На сьогодні ми маємо великий досвід проведення заходів з мобілізації, призову на контрактну та на строкову службу, виконання заходів з територіальної оборони, впровадження нової структурної системи обліку військовослужбовців і призовників. Але всі ці заходи потребують радикальних змін. І це вимога часу, – зазначив військовий комісар Чернігівської області полковник Олександр Криворучко. – Саме для цього на вимогу вищого керівництва країни й армії розпочато цей експеримент. І нам приємно, що розпочався він саме на Чернігівщині. За результатами проведення його першого етапу буде зроблено висновок щодо переведення всіх військових комісаріатів на нову структуру – територіальні Центри комплектування та соціальної підтримки. Наше головне завдання – відпрацювати нові методи, виявити і ліквідувати можливі недоліки. Бо це – наша безпека, наша бойова готовність.


https://www.youtube.com/watch?v=3JUZIAQO5tc

https://www.youtube.com/watch?v=SKzMF8lxds8

https://www.youtube.com/watch?v=48Sx6pvUG4Y

 

 

Військовий комісар

Полтавського обласного військового комісаріату

полковник                                                                          Д.А. ГУБСЬКИЙ