Педагогічний брифінг «Освітній проект «На крилах успіху»: від ідеї до реалізації» у СЗОШ №5

23.01.2018, 09:32

22 січня у Спеціалізованій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №5 з поглибленим вивченням предметів природничо-математичного циклу ім.Л.І.Бугаєвської відбувся обласний педагогічний брифінг «Освітній проект «На крилах успіху»: від ідеї до реалізації» за участі заступника міського голови Надії Угнічевої, начальника міського відділу освіти, заслуженого працівника освіти України Ірини Шошиної, першого проректора Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім.М.В.Остроградського (ПОІППО) Наталії Корягіної, завідуючої відділом дошкільної, початкової та спеціальної освіти ПОІППО ім.М.В.Остроградського Марини Крилевець, заслуженого працівника освіти України, координатора проекту «На крилах успіху» Олени Сухаревської, наукового співробітника відділу інновацій та стратегій розвитку освіти Інституту педагогіки Національної академії педагогічних наук України Тетяни Юрманової, методистів міських методичних кабінетів, районних методкабінетів, науково-методичних центрів з питань початкової освіти, директорів ЗНЗ та їх заступників.

Захід розпочався гімном освітнього проекту «На крилах успіху» у виконанні школярів СЗОШ №5 і проходив під девізом «Оновлюємо початкову освіту разом».

Заступник міського голови Надія Угнічева привітала громаду на заході, де будуть розглядатися педагогічні напрацювання з реформування й модернізації початкової ланки освіти. Органи місцевого самоврядування постійно підтримують цікаві освітні проекти в місті, це і STEM освіта, робототехніка, апробаційні майданчики. У Горішніх Плавнях сьогодні працює три проекти в рамках реформування початкової ланки освіти: проект «Нова українська школа» у СЗОШ І-ІІІ ступенів №3 ім.В.О.Нижниченка і два проекти «Інтелект України» і «На крилах успіху» у СЗОШ І-ІІІ ступенів №5 ім.Л.І.Бугаєвської. Надія Угнічева побажала усім приємного спілкування в ході роботи і запевнила, що в Горішніх Плавнях раді зустрічам з педагогами, які мають напрацювання не тільки в початковій школі, а й з усіх питань розвитку освіти Полтавщини.

Начальник міського відділу освіти Ірина Шошина привітала педагогів області в одному з найкращих навчальних закладів нашого міста, охарактеризувала освітній простір Горішніх Плавнів, зупинилася на важливих питаннях життєдіяльності навчальних закладів, заходах з енергозбереження. Підкреслила, що органи місцевого самоврядування не стоять осторонь педагогічних проектів, які сьогодні впроваджуються в початковій освіті: з міського бюджету виділяються кошти на створення освітнього середовища – у СЗОШ №5 80 тис. грн, у СЗОШ №3 150 тис. грн. Наголосила, що сьогодні основне завдання педагогів – створити умови, щоб діти отримували нові знання з радістю.

Перший проректор ПОІППО ім.М.В.Остроградського Наталія Корягіна, привітавши колег на заході, відзначила, що в Міністерстві освіти і науки місто Горішні Плавні є одним із лідерів впровадження Концепції Нової української школи завдяки потужному складу педагогічних працівників, підтримці міського голови, який супровід освітніх проектів тримає на особистому контролі. Наталія Корягіна запевнила: «Концепція Нової української школи на Полтавщині реалізується, і ми будемо саме тими агентами змін, якими повинні бути педагоги сьогодні».

Директор Спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 з поглибленим вивченням предметів природничо-математичного циклу ім.Л.І.Бугаєвської Алла Тузікова у виступі «Сучасне освітнє середовище – запорука розвитку Нової української школи» наголосила, що у створенні нового освітнього середовища значне місце займає вчитель. Для директора важливим є забезпечення школи висококваліфікованими педкадрами та комфортними умовами для їх професійного зростання, тобто вчитель повинен бути вмотивований на сучасні зміни, на якісну роботу та на успіх. Сьогодні СЗОШ № 5 має потужний педагогічний колектив у кількості 53 учителів, серед яких: «учитель методист» – 27, «старший учитель» – 4, «вища кваліфікаційна категорія» – 36, І кваліфікаційна категорія – 9, ІІ кваліфікаційна категорія – 4, «спеціаліст» – 2. Алла Тузікова проаналізувала матеріально-технічне забезпечення закладу, яке вдалося здійснити завдяки системній підтримці органів місцевого самоврядування на чолі з міським головою Дмитром Биковим та засновників Благодійного фонду «Полтавського гірничозбагачувального комбінату» – народного депутата України Костянтина Жеваго та голови правління ПрАТ «Полтавський ГЗК» Віктора Лотоуса. Директор школи підкреслила, що адміністрація та вчителі початкової школи в постійному пошуку нових форм і методів навчання учнів, змін програм. «Ознайомившись із пропозиціями та ідеями освітнього проекту «На крилах успіху», ми відчули новизну та креативність підходів до навчання та розвитку дитини й однозначно прийняли рішення про те, що це і є та нова школа, яка потрібна сьогоднішньому першокласнику – дитині покоління Z, – сказала Алла Тузікова. – «На крилах успіху» –  це проект, у якому враховано інтеграцію предметів, це проект, за яким буде сформовано міцний фундамент знань учнів для успішного навчання в основній та старшій школі». Для ефективної роботи в цьому проекті був обладнаний клас та ігрова кімната. Не менш цікавим у цьому проекті є селфі-аудит, який вчить учня самостійно визначати ступінь свого опанування навчальним матеріалом і планувати подальшу роботу. І особливо важливо, що освітній проект «На крилах успіху» передбачає і створює можливості гармонійного розвитку дитини шляхом наближення до її життя соціокультурних ситуацій.

Координатор проекту «На крилах успіху», заслужений працівник освіти України Олена Сухаревська розкрила особливості інноваційного освітнього проекту «На крилах успіху», що розробляється за підтримки Інституту педагогіки Національної академії педагогічних наук України, зокрема віце-президента НАПН України, доктора педагогічних наук, професора, члена-кореспондента НАПН України, заслуженого діяча науки і техніки України Олега Топузова під науковим керівництвом головного наукового співробітника відділу інновацій та стратегій розвитку освіти Інституту педагогіки НАПН України, доктора педагогічних наук Анжели Цимбалару в межах дослідно-експериментальної роботи всеукраїнського рівня за темою «Дидактико-методичне і навчальне забезпечення реалізації концептуальних засад реформування початкової загальної освіти» (наказ МОН України від 15.07.2016 р. за № 834). Авторами навчально-методичного забезпечення освітнього проекту (Цимбалару А. Д., Пархоменко Н. Є., Бондар І. Ю., Коваленко Г. П. та ін.) підготовлено інтегровані навчальні програми, спрямовані як на забезпечення певного рівня знань, умінь і навичок учнів, так і на розвиток їхньої уяви, пам’яті, уваги й логічного мислення, формування навичок взаємонавчання та самооцінювання. За рахунок інтеграції змісту у проекті зменшено кількості навчальних предметів, знято його дублювання. Це дозволило збільшити час на опанування рідної та англійської мов, математики й природознавчого компоненту. Структурування занять відбувається на засадах критичного мислення.

Проект вирізняє від інших велика увага до збереження здоров’я дитини. Учні позбавлені необхідності носити важкі шкільні ранці. Усе, з чим вони щодня приходять до школи, – це тематичний журнал-посібник обсягом 48 сторінок. У цьому кольоровому виданні міститься матеріал із усіх навчальних предметів, який вивчатиметься протягом тижня. Вміщені до нього завдання забезпечують вчителя матеріалом для реалізації інтегрованого і водночас диференційованого підходів. На навчальний рік таких журналів потрібно 32.

Зарахування до класів, які навчаються за освітнім проектом «На крилах успіху», здійснюється на безконкурсній основі. У проекті створюються необхідні умови для всіх бажаючих.

Майбутніх першокласників очікує захопливе навчання:

- активне навчання (дидактичні ігри, дослідження, екскурсії, квести, навчальні проекти, заняття з нейробіки);

- індивідуальна скринька школяра (набір дидактичних засобів навчання для формування навичок письма, лічби, роботи з геометричним матеріалом);

- навчання через навчання інших – казкових героїв-лаксиків;

- взаємодія з учнями 5-9-х класів;

- селфі-аудит (самостійне визначення дитиною ступеня опанування навчальним матеріалом і планування подальшої роботи);

- узгодженість навчального й виховного процесів (тижневі соціокультурні теми, наближені до життя дитини).

Освітній проект «На крилах успіху» твориться з великою любов’ю до Дитини і глибокою повагою до Вчителя!

 

Учитель початкових класів Спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 з поглибленим вивченням предметів природничо-математичного циклу ім.Л.І.Бугаєвської Юлія Д’яченко  разом із своїми вихованцями практично ознайомила учасників педагогічного брифінгу із особливостями організації навчально-виховної роботи в освітньому проекті «На крилах успіху».

«Коли починала працювати за освітнім проектом «На крилах успіху», то дуже хвилювалася. Спочатку важко було відійти від  напрацьованих стереотипів. А з часом відчула ту потужну силу, яка поступово відриває від непотрібних форм роботи й поступово залучає до зовсім інших, більш цікавих, досконалих, корисних, змінює мої погляди на навчально-виховний процес як вчителя, як вихователя, як мами», – наголосила учитель.

Ознайомила присутніх із уроком суспільству та вчителю, зупинилася на актуальних навичках, необхідних для успішної кар’єри, зокрема на формуванні критичного мислення, зауваживши, що саме навчальний процес за освітнім проектом «На крилах успіху» вже з перших днів навчання  спрямований на формування навичок  критичного мислення, емоційного інтелекту та інших життєво необхідних компетенцій, які будуть необхідними нашим учням у майбутньому; на практиці ознайомила із заняттями за журналом-посібником №13 «У гості до казки». Розповіла про урок української мови, математики, заняття «Всесвіт», інтегрований курс  «Мистецтво слова» і «Театральне  мистецтво», які об’єднуються із заняттями шкільного театру «Романтик», де маленькі школярі мають можливість відчути себе артистами, про уроки хореографії та фізичної культури, про свята. «Я задоволена, що працюю за освітнім проектом «На крилах успіху». Вважаю це кроком вперед не тільки в освіті, а й у вдосконаленні  своїх особистих якостей, власного розвитку для того, щоб  не відставати, а йти в ногу із сьогоденням», – підсумувала Юлія Д’яченко  й поділилася рецептом учительського щастя.

Про методичний простір сучасного вчителя в освітньому проекті «На крилах успіху» розповіла координатор проекту Олена Сухаревська.