Борги зі сплати внесків та наслідки незарахування трудового стажу

20.03.2018, 14:16

Територіальні органи Пенсійного фонду обчислюють страховий стаж як на підставі трудової книжки та за даними, що містяться в реєстрі застрахованих осіб (з 01.07.2000р.).


Особливе занепокоєння викликає той факт, що по страхувальниках-боржниках не зарахований стаж найманим працівникам за великий період, що є порушенням конституційних прав застрахованих осіб.


Якщо, приміром, на момент призначення працівникові пенсії підприємство за якийсь період не сплатило внески, то пенсія призначається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату. Після надходження даних про сплату внесків провадиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду, але тільки з моменту подачі заяви. Не виконуючи норми Закону роботодавці не лише порушують платіжну дисципліну, спричиняючи нестачу коштів для виплати пенсій нинішнім пенсіонерам, а і позбавляють осіб, які у них працюють або працювали права на соціальний захист при настанні страхового випадку.


Станом на 01.03.2018р. борг по єдиному соціальному внеску, адміністрування якого з 01.10.2013р. здійснює державна фіскальна служба, мають ПрАТ “Рижівський гранітний кар'єр” та  ПрАТ“АТП-15347”. Так по ПрАТ “Рижівський гранітний кар'єр” останнім місяцем, за який сплачений ЄСВ є січень 2016 року, по  ПрАТ“АТП-15347” - квітень 2017 року.


Слід мати на увазі, що у разі існування заборгованості зі сплати внесків, підприємство не може сплатити внески лише за конкретного працівника для зарахування йому відповідного періоду роботи до страхового стажу під час призначення пенсії. Чинним законодавством така можливість не передбачена. Нажаль, керівники не розуміють, що порушення ними обов'язків зі сплати внесків позбавляє працюючих страхового стажу, а відповідно майбутньої пенсії.


Вишенаведена ситуація стосується і фізичних осіб-підприємців, які мають борги по страхових та єдиному соціальному внесках, чим шкодять самі собі та своїм найманим працівникам. Також треба зауважити, що борги підлягають списанню тільки у випадку смерті, а за кожен день несвоєчасної сплати нараховуються пені по страхових та єдиному соціальному внесках. Борги накопичуються швидкими темпами та призведуть в підсумку до того, що будуть списані частинами з доходу підприємців-боржників, тобто відшкодовані з заробітної плати у випадку офіційного працевлаштування або з пенсії у випадку її призначення.


Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області звертається до боржників з вимогою погашення заборгованості зі сплати страхових та єдиного соціального внеску.


Не мають залишитись осторонь і самі застраховані особи, бо йдеться про їх право на соціальний захист та розмір майбутньої пенсії. Зареєструйтесь на офіційному порталі Пенсійного фонду України www.pfu.gov.ua та контролюйте не тільки свій офіційний розмір заробітної плати, а і факт сплати внесків роботодавцем, що дає підстави в подальшому   підтвердити страховий стаж. Для цього отримайте код доступу до своїх даних, подавши заяву до сектору  обслуговування громадян за адресою: вул.Миру, 29 (тел. 21214,26248).

 

Заступник начальника

КО УПФУ Полтавської області                                              С.Г.Нестеренко