ПЕНСІЙНИЙ ФОНД ІНФОРМУЄ

11.05.2018, 16:48

ПЕНСІЙНИЙ ФОНД ІНФОРМУЄ

щодо порушення законодавства про працю та

наслідки невірного заповнення звітності

 

Продовжується обмін інформацією, що містить ознаки використання праці неоформлених працівників та порушень законодавства про працю між Пенсійним фондом України, Державною фіскальною службою України та Державною службою України з питань праці .

Після ретельної обробки даних місячної звітності спеціалістами Пенсійного фонду узагальнені результати направляються Державним органам відповідно до їх компетенції в таких випадках: якщо нарахування заробітної плати за основним місцем роботи менше розміру мінімальної заробітної плати (МЗП); якщо нараховується єдиний соціальний внесок (ЄСВ) на заробітну плату (дохід), що є менше розміру мінімальної заробітної плати; у разі збільшення кількості застрахованих осіб з ознакою “неповний робочий час” та таких, що виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами; у разі зменшення штатної чисельності працівників та ін.

В ході аналізу звітності виявляються помилки та недоліки при заповненні таблиць 1,5,6 додатку 4“Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”.

При заповненні таблиці 1 додатка 4 звертайте увагу на наявність всіх реквізитів, в т.ч.кількості новостворених робочих місць, середньооблікової та штатної чисельності працівників, кількості застрахованих осіб та вказуйте мобільний номер телефону бухгалтера .

За необхідністю, заповнюйте таблицю 5 додатка 4 до цього Порядку.

Щодо однієї застрахованої особи допускається декілька записів у таблиці 6 додатка 4, якщо протягом одного звітного періоду застрахованій особі були здійснені нарахування виплат за поточні та майбутні (відпускні, допомога у зв'язку з вагітністю та пологами), за минулі (тимчасова непрацездатність та перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами та нарахування сум заробітної плати (доходу) за виконану роботу (надані послуги), строк виконання яких перевищує календарний місяць.

Суми, нараховані за дні щорічних та додаткових відпусток, вносяться із зазначенням відповідного місяця тільки в сумі, що припадає на дні відпустки у цьому місяці, з кодом типу нарахувань 10. Суми, що припадають на дні відпустки в наступних місяцях, включаються до поля наступних місяців і відображаються в окремих рядках за першим рядком з кодом типу нарахувань 10.

Суми виплат, нараховані за дні тимчасової непрацездатності та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, відображаються в окремих рядках у полі відповідного місяця тільки в сумі, що припадає на такий місяць.

Якщо сума доходу на місяць складає менше ніж розмір МЗП (менше 3723грн., в т.ч. при наявності відпускних, лікарняних, виплат за дні тимчасової непрацездатності та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, днів без збереження), необхідно обов'язково окремим рядком заповнити колонку «сума різниці між розміром мінімальної заробітної плати та фактично нарахованою заробітною платою (доходом) за звітний місяць», використовуючи код типу нарахування 13, який застосовується тільки у звітному місяці за звітний період та у разі донарахування лікарняних за минулий період. У разі донарахування сум до МЗП за минулий період донарахування відображається з кодом типу ставки 2 за кожен місяць окремо.

Зверніть увагу! Ставку ЄСВ у розмірі 8,41% не поширюється на фізичних осіб-підприємців (ФОП), які використовують працю найманих осіб з інвалідністю. Такі страхувальники нараховують ЄСВ на зарплату (дохід) працівників з інвалідністю у розмірі 22% бази нарахування ЄСВ.

Ознака "неповний робочий час" застосовується на підставі наказів з особового складу. Ознака трудової книжки “так” - у випадках основного або єдиного місця роботи працівника навіть тоді, коли трудова книжка з якихось причин відсутня і не зберігається у роботодавця.

Для чого ми наголошуємо на вірному відображенні даних у звітності?Тому, що показники заробітної плати та ЄСВ враховуватимуться для подальшого нарахування пенсії.Розмір заробітної плати впливає на розрахунок індивідуального коєфіцієнту заробітної плати. У разі відображення в звіті ЄСВ менше мінімально встановленого рівня, стаж буде зараховано пропорційно нарахованій сумі, тобто частково; у разі несплати ЄСВ— зовсім не зараховуватиметься. Все це в подальшому буде впливати на ПРАВО отримання пенсії за віком.

 Шановні громадяни! Ви можете щомісяця контролювати свої дані по заробітній платі та стажу, зареєструвавшись на офіційному порталі Пенсійного фонду України www.pfu.gov.ua, отримавши код доступу до своїх даних шляхом подання заяви до відділу обслуговування громадян за адресою: м.Горішні Плавні, вул.Миру, 29 (колишній дитсадок за торгівельним центром, тел.21214). При собі мати паспорт та ідентифікаційний номер.