Квіти роду білоцвіт занесені до Червоної книги України

3.05.2019, 08:15

Щороку у весняний період триває масова торгівля ранньоквітучими видами рослин, в тому числі занесених до Червоної книги України, які є рідкісними, вразливими і перебувають під загрозою зникнення. Висока декоративність, незвичайна ніжність та ранній термін цвітіння таких видів рослин як: проліски, білоцвіт весняний, цикламен Кузнєцова, шафран Гейфелів, шафран кримський, шафран весняний та інші призводить до того, що збут цих рослин виходить далеко за межі ареалу їх зростання. Ці об’єкти рослинного світу вивозяться до різних міст України і за кордон.

В природі всі процеси давно налагоджені. Однак, варварське втручання людини призводить іноді до безповоротних змін. Лісові й степові першоцвіти страждають від: масового збору у букети заради наживи; банального витоптування місць зростання (якщо це поряд з популярними серед туристів маршрутами); викопування для озеленення присадибних ділянок (через порушення кореневища під час цієї варварської процедури, квітка зазвичай гине на новому місці), рекреаційне навантаження (розорювання степів, терасування та інтенсивне випасання худоби). Типова господарська діяльність людини, “приборкання” природи й інтенсивне використання її ресурсів призводить до зменшення різноманіття, збіднення екосистем та перетворення їх у деградовані малоцікаві ландшафти.

Масове збирання ранньоквітучих видів рослин призводить до знищення популяцій їх окремих видів. Якщо таке варварське обривання продовжиться, ці квіти залишаться лише на подарункових листівках. Продавці першоцвітів люблять вигадувати історії про те, що саме в їхньому букеті не “червонокнижний” вид, а якийсь інший. Проте всі види роду білоцвіт, що ростуть в Україні, занесені до Червоної книги України, їхній продаж заборонений. 

Задля збереження видів рослин, занесених до Червоної книги України, Мінприроди щороку ініціює проведення операції «Першоцвіт», метою якої є запобігання протиправному збиранню, продажу та вивезенню за межі України рідкісних видів рослин. До цієї акції залучаються державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища, працівники територіальних органів Національної поліції та лісової охорони, громадські організації, засоби масової інформації тощо.

Як побачите продавця з букетом – повідомляйте поліцію.

ДЖКГ