Шкільний марафон STEM-проектів у Горішніх Плавнях

17.05.2019, 08:19

15 травня у СЗОШ І-ІІІ ступенів № 5 із поглибленим вивченням предметів природничо-математичного циклу ім. Л.І.Бугаєвської в рамках Всеукраїнського фестивалю «STEM-весна-2019» було проведено шкільний марафон STEM-проектів. 

Сьогодні STEM – це популярний напрям в освіті, що охоплює природничі науки (Science), технології (Technology), технічну творчість (Engineering) та математику (Mathematics). Напрям, що посилює в навчальних програмах вивчення природничонаукового компоненту та інноваційних технологій. Програма розвиває креативне мислення, сприяє поглибленому вивченню предметів, дозволяє учням здобути спеціалізовані знання та навички для подальшої освіти, вибору професії та успішного працевлаштування.

Існує експертна думка - впровадження STEM-освіти змінить економіку нашої країни, зробить її більш інноваційною та конкурентоспроможною. Адже за деякими даними залучення тільки 1% населення до STEM-професій підвищує ВВП країни на $50 млрд. Потреби у STEM-фахівцях зростають у 2 рази швидше, ніж в інших професіях, тому що STEM розвиває здібності до дослідницької, аналітичної роботи, експериментування та критичного мислення.

Захід відвідав міський голова Дмитро Биков, який підтримує прагнення молоді до застосування інновацій у навчанні та активно впроваджує в Горішніх Плавнях напрям робототехніки в освіті від дошкільних навчальних закладів до старшої школи. Очільник міста відзначив важливість впровадження STEM-освіти в навчально-виховний процес, подякував учням, вчителям та директору СЗОШ І-ІІІ ступенів № 5 за організацію цікавого заходу та креативні STEM-проекти.       

Шкільний марафон STEM-проектів відкрила директор СЗОШ І-ІІІ ступенів № 5 Алла Тузікова, висловила впевненість у тому, що STEM-освіта є актуальним механізмом формування успішної особистості, особливо з погляду в майбутнє. За версією EdCamp 2017 визначено 10 пріоритетних професій 2030 року: спеціаліст із сонячних технологій; персональний веб-менеджер; містопланувальник; аудитор екосистем; консультант з питань роботів; дизайнер ігрофікації; архітектор віртуальної реальності; інженер 3D-друку; консультант з цифрової валюти; наномедик. Алла Тузікова закликала учнівський та педагогічний колективи активно включатися в роботу. Презентувала модель STEM-освіти, відпрацьовану в школі, підготовлені учнями та вчителями роботи для шкільного освітнього фестивалю міждисциплінарних STEM-ART проектів. 

У ході марафону STEM-проектів заслухали доповідь команди фізиків, математиків, інформатиків «Модель майбутнього RoboCAT в кар’єрі ПрАТ «Полтавський ГЗК» про перспективи впровадження промислових роботів на підприємствах. У своєму проекті команда розробників (учні, методичне об’єднання учителів фізики, математики, інформатики) виготовила модель RoboCAT для заміни існуючих великовантажних керованих автомобілів у кар’єрах, що вивозять гірничу масу на перевантажувальні пункти залізничного транспорту, і обчислила швидкість руху, розвинуту потужність, ККД робота.

Автори навчального STEM-проекту «Вплив етанолу на біологічні мембрани» (учні старших класів, вчителі методичного об’єднання біології, хімії, географії) дослідили питання "Що таке спирти і як етанол впливає на живі клітини?". На основі дослідів, проведених у новій хімічній лабораторії, відтворили дію алкоголю на клітину столового буряка. За результатами досліджень група поділилася висновком - безпечної дози алкоголю не існує, а вживання алкоголю призводить до втрати здоров'я та життя. 

Учителі та учні початкової школи працювали над STEM-проектом «Використання енергії сонця для потреб школи». Юні науковці дослідили види альтернативних джерел енергії, а конструктори виготовили LEGO-модель сонячної електростанції. У проекті використали знання з природознавства, математики, інформатики та LEGO-конструювання. 

Останнім презентували проект «Картина для прикраси інтер’єру в стилі батик», підготовлений учнями та методичним об’єднанням вчителів трудового навчання. Авторки проекту застосували STEM у вивченні творчих, мистецьких дисциплін, наочно довели результат синтезу науки і мистецтва. Присутні мали нагоду оглянути виставку чудових мистецьких робіт, виконаних у стилі батик, дізнатися цікаві факти про історію техніки розпису тканиниза допомогоювоскута барвників. 

По завершенню заходу директор СЗОШ № 5 Алла Тузікова подякувала учасникам шкільного марафону STEM-проектів за плідну роботу, міській адміністрації на чолі з міським головою Дмитром Биковим; засновникам Благодійного фонду «Полтавського гірничо-збагачувального комбінату»: народному депутату України Костянтину Жеваго, голові правління ПрАТ «Полтавський ГЗК» Віктору Лотоусу – за системну фінансову підтримку інновацій у навчальному закладі. «Тільки за останні декілька років у школі з’явилися сучасні лінгвістичний кабінет, кабінет робототехніки, LEGO-лабораторія, цифрова лабораторія. Умови для всебічного розвитку створені – слово за Вами», - звернулася директор до учнів та вчителів.