Як одержати пенсію, якщо втрачено трудову книжку

31.07.2019, 09:34

Як одержати пенсію, якщо втрачено трудову книжку 


Такі випадки бувають доволі часто: документ може “загубитися” на підприємстві, на якому ви працювали, або його просто можуть поцупити. 

Тож як підтвердити стаж за відсутності трудової книжки? Якщо більша частина вашого трудового життя пройшла на одному підприємстві, зробити це, звісно, легше. Якщо ж ні, доведеться шукати підтвердження своїх трудових відносин із кожним підприємством.

Отже, передусім треба буде довести в Пенсійному фонду, що ви — це ви, тобто подати документи, які підтверджують вашу особу, місце проживання і вік. Якщо разом із трудовою книжкою ви втратили паспорт, ідентифікаційний код та інші документи, за допомогою яких ідентифікують особу, їх треба буде відновити.

Потім потрібно буде заново підтвердити весь свій трудовий стаж, який було зазначено в трудовій книжці. Однак все не так страшно, як може видатись на перший погляд. Варто пам'ятати про таке.

ПО-ПЕРШЕ, страховий стаж, набутий після 1 січня 2004 року, фіксується в Реєстрі застрахованих осіб. Дізнатись про його тривалість та сплату страхових внесків ви можете, ставши користувачем Веб-порталу Пенсійного фонду України. Під час призначення пенсії фахівці Пенсійного фонду беруть дані саме із цього реєстру. Тож за цей період вашого трудового життя хвилюватися не варто: за умови наявності страхового стажу його обов’язково зарахують.

ПО-ДРУГЕ, стаж, набутий до 1 січня 2004 року, підтверджують трудовою книжкою, а в разі її відсутності -  довідками, виписками з наказів про призначення на роботу чи звільнення, довідками про заробітну плату тощо. Це встановлено постановою Кабміну від 12.08.1993 №637 “Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній”.

Коли людина звертається в такій ситуації в Пенсійний фонд щодо призначення пенсії, їй додатково надається три місяці для того, щоб вона донесла необхідні документи. 

У межах тримісячного терміну потрібно подати хоча б мінімальну кількість документів, які підтверджують страховий стаж, що дає право на призначення пенсії. У 2019 році особа після досягнення 60 років повинна мати не менше як 26 років страхового стажу. Якщо таку кількість стажу не підтверджено, у Пенсійному фонді вам можуть відмовити в призначенні пенсії.

ПО-ТРЕТЄ, Пенсійний фонд допомагає громадянам отримувати довідки, які підтверджують той чи інший період стажу, і цією можливістю варто обов’язково скористатися.

Органи Пенсійного фонду на прохання людини під час прийому заяви про призначення пенсії мають можливість і зобов’язані надавати допомогу в отриманні в необхідних документів. Але для цього ви маєте надати фахівцю всю необхідну інформацію: назву підприємства, на якому ви працювали, адресу, за якою воно знаходилося.   Фахівці Фонду здійснюють пошук інформації: існує чи ні це підприємство нині, хто може бути його правонаступником, у підпорядкуванні якого міністерства чи відомства воно перебувало, якщо підприємство державне. Органи Фонду направляють у ці підприємства запити і, коли надходять відповідні документи, мають вас повідомити про це.

Якщо за даними Реєстру застрахованих осіб та отриманих довідок страхового стажу вистачає, пенсію призначають. Надалі можна додавати довідки про певний період стажу і пенсію буде перераховано у зв'язку з тим, що стажу стало більше. Однак якщо є можливість надати документи, які підтверджують весь ваш стаж, протягом трьох місяців, краще зробити це, адже від цього залежить розмір вашої пенсії.


Горішньоплавнівський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУ Пенсійного фонду України в Полтавській області