За спалювання стерні – адміністративна відповідальність!

26.09.2019, 08:40

          Зауважимо, що на сьогоднішній день дуже гостро стоїть питання виникнення значної кількості пожеж, що виникають внаслідок спалювання стерні, соломи, післязбиральних залишків та сміття.

Саме тому необхідно неухильно дотримуватися вимог пожежної безпеки та природоохоронного законодавства у лісових масивах та, особливо, утримуватися від спалювання трави, сухостою, сміття та стерні після завершення збирання сільськогосподарських культур.

          Незважаючи на заборони, щороку із завидною постійністю на полях спалюється стерня або солома після збирання врожаю, що призводить до збідніння вмісту гумусу в ґрунті, знищення біорізноманіття, тваринного світу, виникає загроза виникнення пожеж в полезахисних лісових смугах, лісах а іноді й травмування або загибель людей.

          Деякі аграрії помилково вважають, що спалювання стерні або соломи сприяє насиченню та удобренню ґрунту золою. Насправді спалювання рослинних решток не дає нічого нового, мінеральні поживні речовини, котрі знаходяться у золі все одно потрапили б до ґрунту при розкладанні органіки. При спалюванні стерні, соломи і поживних залишків згорає гумус найбільш

родючого поверхневого шару, внаслідок чого знижується біологічна активність ґрунту. Разом з стернею вогонь знищує безцінну біосферу ланів, які могла б суттєво підвищити врожайність у наступні роки, а на їх місце приходять патогенні мікроорганізми та бур’яни.

          Випадки пожеж від спалювання сухої трави та стерні стають все більш частішими. Цьому сприяє і суха погода. Спалювання стерні та залишків соломи веде не лише до забруднення повітря продуктами горіння, а й до вигорання прилеглих лісосмуг, лісів, унікальної заповідної рослинності, завдає значної шкоди мікрофлорі ґрунту та призводить до підвищення в ньому вмісту забруднюючих речовин. Місцями несанкціоноване спалювання сухої рослинності веде до загибелі ще незібраного врожаю. Під час таких пожеж можуть також постраждати люди.

          Крім того, не можна забувати й про те, що нещадне полум’я, особливо при сильному вітрі, швидко розповсюджується з одного місця на інше, а приборкати таку пожежу дуже складно. Значно більшу небезпеку становить перекидання вогню на лісову місцевість. Нерідко ліквідувати такі масштабні пожежі доводиться силами численних загонів рятувальних підрозділів. Гасіння таких пожеж пов’язано з подоланням великих труднощів, затратою значних матеріальних засобів і людських ресурсів. У таку спеку досить найменшої іскорки для великої пожежі.

          У зв’язку з цим категорично забороняється спалювати траву й розводити багаття поблизу полів, лісів і житлових масивів, це тягне за собою адміністративну відповідальність, яка в разі великого збитку може перерости до кримінальної.

          Згідно зі статтею 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за випалювання стерні чи іншої рослинності передбачається штраф на громадян від 170 до 340 грн і на посадових осіб від 850 до 1190 грн.

          Не забувайте про правила пожежної безпеки. Попередити вогонь простіше, аніж приборкати велику територію, охоплену червоною стихією. Вогонь і все, що з ним пов’язане, при невмілому, недбалому поводженні з ним може завдати великого лиха, призвести до загибелі людей, значних матеріальних збитків, до катастрофи. Тому головне –  дотримуватися правил безпеки.

          Давайте пам’ятати, що природа потребує нашого захисту й бережливого ставлення до неї!