Чи стануть фізичні особи-підприємці соціально відповідальними?

21.11.2019, 12:59

Під особливим контролем з боку працівників Пенсійного фонду, які постійно аналізують дані Реєстру застрахованих осіб, перебувають наразі фізичні особи, що зареєстровані як підприємці.

Загальновідомо, що підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична господарська діяльність, яка здійснюється з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. І якщо задля досягнення економічних результатів суб’єкти господарювання (підприємці), як правило, керуються тезою «не треба відкладати на завтра те, що можна зробити сьогодні», то на досягнення соціальних результатів відверто закривають очі. Адже щомісячний моніторинг свідчить, що найбільш несвідомими у соціально-правовому аспекті виявилися саме фізичні особи-підприємці. З об’єктивних і суб’єктивних причин вони усіляко ухиляються від сплати обов’язкових платежів, ігноруючи той факт, що першочерговою умовою одержання пенсійної виплати є набуття необхідного страхового стажу.

Частка підприємців Полтавщини у загальній сумі заборгованості до пенсійного бюджету дедалі зростає. Так, якщо на 1 жовтня 2018 року борги підприємців у заборгованості недобросовісних платників з єдиного внеску в цілому по області складали понад 61%, то цього року на ту ж дату їх частка досягла більше 77%. Отже, здійснюючи господарську діяльність і отримуючи доходи, фізособи у переважній більшості уникають соціальної відповідальності.

Уже декілька років поспіль працівники Пенсійного фонду, маючи досить обмежений арсенал методів впливу, здійснюють комунікаційну діяльність, спрямовану на формування економічної та правової культури підприємців. За підрахунками фахівців профільних структурних підрозділів, з початку нинішнього року близько 18,6 тис. фізичних осіб-підприємців поінформовано про те, що легалізація тіньових заробітних плат забезпечить соціальні гарантії на отримання пенсійних виплат у похилому віці. 

Коли результати роз’яснювальної роботи не втішають, підключаються примусові заходи – такі, як залучення органів стягнення. Нині у процесі реалізації в органах державної виконавчої служби знаходиться виконавчих документів на суму майже 100 млн грн.

Увага! 

Діючих підприємців просимо слідкувати за даними електронного кабінету платника податків для запобігання виникнення заборгованості та, як наслідок, позбавлення страхового стажу. 

Фізичні особи-підприємці, які зараз не ведуть підприємницьку діяльність обов'язково повинні бути зняті з обліку у Єдиному державному реєстрі (ЄДР). Це можна перевірити, зробивши безкоштовний запит на сайті Міністерства Юстиції, оскільки для осіб, які знаходяться на обліку в ЄДР з 01.01.2017року сплата ЄСВ є обов'язковою. Cума боргу за 2017, 2018 та 3 квартали 2019 роки у кожної такої особи складає близько 27 тис. грн і в подальшому буде зростати до моменту зняття з реєстрації. Ось таких осіб можна кваліфікувати, як жертви правової безграмотності.

Довідково: з 01.01.2020 страховий стаж повинен становити 27 років, з подальшим збільшенням цього показника на 12 місяців щорічно. Ті громадяни, які претендуватимуть на пенсію за віком після 2028 року, повинні будуть підтвердити 35 років страхового стажу.

Усі громадяни мають змогу зареєструватися на офіційному порталі Пенсійного фонду України www.pfu.gov.ua та контролювати не тільки свій офіційний розмір заробітної плати, а і факт сплати внесків роботодавцем, що дає підстави в подальшому підтвердити страховий стаж. Для цього необхідно отримати код доступу до своїх даних, подавши заяву до сектору обслуговування громадян за адресою: вул.Миру, 29.