Як обчислюється страховий стаж військовослужбовців та поліцейських за даними системи персоніфікованого обліку

12.12.2019, 13:05

Вебпортал Пенсійного фонду України (www.pfu.gov.ua) давно став важливим джерелом інформації для різних верств населення. Все більше людей намагаються отримати відповіді на наболілі питання дистанційно, без відвідування установ Пенсійного фонду. Помічено, що найбільш активними дописувачами вебпорталу стали колишні військовослужбовці та поліцейські, які звертаються за роз’ясненнями щодо обчислення страхового стажу. 

У пошуках відповідей фахівці Фонду завжди посилаються на Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». У ньому зазначається, що нині страховий стаж обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Якщо у трудовому житті людини є періоди, коли система персоніфікованого обліку ще не була впроваджена, то страховий стаж визначається на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності основного «пенсійного» закону. У таких випадках беруться до уваги записи у трудовій книжці, у військовому квитку, в дипломі про навчання, а також довідки підприємств тощо.

Слід нагадати, як накопичуються дані в системі персоніфікованого обліку, а точніше – в реєстрі застрахованих осіб, який ведуть органи Пенсійного фонду. Основним джерелом є відомості, які з 2000-го року подаються у складі звітності щодо сум нарахованих страхових внесків  підприємствами, установами та організаціями.

Що стосується військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової та альтернативної служби), осіб рядового і начальницького складу, то подання страхувальниками відомостей про суми нарахованого таким особам грошового забезпечення законодавчо введено, починаючи з червня 2016 року, на підставі відповідного наказу Міністерства фінансів України. До того часу звітність була спрощеною і передбачала лише загальні показники кількості осіб та нарахованого грошового забезпечення без персоніфікованого обліку відомостей. Отже, за період з 1 липня 2000 року по 1 червня 2016 року страховий стаж при призначенні пенсії обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.

У серпні нинішнього, 2019 року, уряд прийняв постанову, яка безпосередньо стосується зарахування періодів служби до страхового стажу військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової та альтернативної служби), осіб рядового і начальницького складу, поліцейських. Згаданою постановою внесені зміни до механізму подання відсутніх у Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків. 

Наразі здійснюється кропітка процедура узгодження між Пенсійним фондом України і Державною податковою службою України, на яку покладені функції адміністрування єдиного соціального внеску, інформації щодо нарахованих (сплачених) сум доходу і сум утриманого з них податку. Це надзвичайно важливо, адже від сум внесків, сплачених до Пенсійного фонду, залежатиме розмір майбутньої пенсії представників силових структур.

Після узгодження і внесення до реєстру застрахованих осіб належної інформації розпочнеться робота по взаємодії органів Пенсійного фонду з військовими частинами, які виплачують (виплачували) грошове забезпечення, або іншими уповноваженими органами щодо надання відсутніх даних. Завдяки цьому унікальна база персоніфікованого обліку застрахованих осіб стане максимально повним і надійним джерелом відомостей про страховий стаж і заробіток для призначення пенсії військовослужбовцям, які досягли пенсійного віку.


Начальник Горішньоплавнівського  

відділу  обслуговування громадян                                                        С. НЕСТЕРЕНКО