Засідання Координаційної ради у справах дітей

23.12.2020, 14:53

22 грудня 2020 року в малій залі виконкому Горішньоплавнівської міської ради відбулося засідання Координаційної ради   у справах дітей за участі заступників директорів закладів загальної середньої освіти, професійної освіти територіальної громади. Вела засідання голова ради заступник міського голови Надія Угнічева.


Розпочинаючи засідання, Надія Угнічева привітала присутніх, зауважила, що з метою подолання проблем дитячої бездоглядності та запобігання сирітства, створення умов для всебічного розвитку й виховання дітей діє «Програма соціально-правового захисту дітей, підтримки сімей у м. Горішні Плавні на 2017-2020 роки». Сьогодні на третій сесії  Горішньоплавнівської міської ради восьмого скликання затверджено нову програму, терміном дії на 2021-2025 роки. До виконання програми залучено всі причетні до роботи з дітьми установи й організації: правоохоронні органи, відділ освіти, заклади охорони здоров’я. Координувала роботу щодо вирішення питань соціального захисту дітей, організації заходів із запобігання бездоглядності та правопорушень у дитячому середовищі служба у справах дітей, сім’ї та молодіжної політики виконкому. Найбільш ефективними заходами попередження дитячої бездоглядності, профілактики негативних проявів у дитячому середовищі є проведення профілактичних рейдів, інспектування сімей і проведення профілактичної роботи з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах та проживають у функціонально-неспроможних(кризових) сім’ях, проведення індивідуально-профілактичних бесід з батьками та вжиття відповідних заходів щодо надання різних видів допомоги сім’ям та безпосередньо дітям.


Начальник служби у справах дітей, сім’ї та молодіжної політики Марина Горбенко доповіла про виконання програми соціально-правового захисту дітей, підтримки сімей у м. Горішні Плавні на 2017-2020 роки, зокрема у 2020 році. Упродовж 2020 року набули статус 8 дітей – 3 дитини-сироти та 5 дітей, позбавлених батьківського піклування. 7 дітей були влаштовані під опіку, 1 дитина – у Кременчуцький обласний будинок дитини. Станом на 21.12.2020 на обліку служби перебуває 70 дітей, які залишилися без піклування батьків, – 15 дітей-сиріт, 55 дітей, позбавлених батьківського піклування. Із них: 51 дитина проживає в родині опікунів/піклувальників, 12 – у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу Полтавської області, 7 дітей – у державних закладах на повному державному утриманні. Тобто, до сімейних форм виховання влаштовано 90 % дітей. Протягом 2020 року громадянами міста Горішні Плавні було усиновлено 1 дитину, позбавлену батьківського піклування, та 1 дитина були усиновлена вітчимом у шлюбі. У місті функціонує 3 прийомні сім’ї, які виховують 4 дітей, позбавлених батьківського піклування, та 1 дитячий будинок сімейного типу, де в даний час виховується 6 дітей. Ці сім’ї знаходяться під соціальним супроводженням і контролем служби у справах дітей, сім’ї та молодіжної політики.


Із 70 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що перебувають на обліку служби, мають житло 45 дітей (10 – на праві власності, 35 – на праві користування), у 25 дітей житло відсутнє. Протягом року на квартирний облік взято 3 дітей, позбавлених батьківського піклування. 3 особам із числа дітей, позбавлених батьківського піклування, надані в користування за договором найму квартири із житлового фонду соціального призначення, які придбані за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво/капітальний ремонт/реконструкцію малих групових будинків, будинків підтриманого проживання, будівництво/придбання житла для дитячих будинків сімейного типу, соціального житла для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа. Протягом року 3 особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за рахунок коштів субвенції з державного бюджету придбали 1-кімнатні квартири у м. Горішні Плавні та 1 особа – у м. Кременчуці.


Повідомлення про сім’ї та осіб, які потребують соціальної допомоги та підтримки, надходять: від навчальних закладів міста - 14, управління охорони здоров'я - 17, відділення Національної поліції – 11, Кременчуцького районного відділу філії державної установи «Центр пробації» - 48, управління соціального захисту населення – 29, громадян міста – 7. Крім цього, протягом року до відділу профілактики звернулися самостійно 6 сімей. 


Протягом 2020 року проведено 182 обстеження умов проживання дітей в сім'ях, де, за повідомленнями, є ознаки неблагополуччя. За результатами здійснення оцінки потреб стосовно 31 сім’ї, де виховується 53 дітей, підтверджено наявність складних життєвих обставин та неналежного виконання батьками своїх обов'язків по вихованню дітей. Основні проблеми, які потребують вирішення в сім'ях: алкогольна або наркотична залежність одного з членів сім'ї, конфліктні стосунки у сім’ї; домашнє насильство або його реальна загроза, жорстоке поводження; відсутність житла. Щодо кожної сім'ї індивідуально визначаються види й форми соціальної роботи, в тому числі з метою забезпечення комплексних соціальних послуг - соціальний супровід. 


Протягом 2020 року ситуація покращилася у 8 сім’ях (у них – 12 дітей), із 24 сім’ями робота ще продовжується. У 3 випадках робота з сім'єю завершилася направленням 2 позовних заяв до суду про позбавлення батьківських прав  та 1 позову про відібрання дітей без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів. На обліку служби станом на 11.12.2020 перебуває 11 дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, зокрема 1 дитина, яка постраждала від жорстокого поводження в сім’ї; крім цього на соціальному контролі служби перебуває 30 сімей, у яких виховується 55 дітей. 


Євгенія Святна, інспектор з ювенальної превенції сектору превенції відділення поліції №2 Кременчуцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області, доповіла про профілактику правопорушень серед неповнолітніх, подолання насильства щодо дитини. Відділенням поліції №2 Кременчуцького відділу поліції особлива увага приділяється профілактиці правопорушень серед дітей та захисту їх законних інтересів. Спільно із адміністраціями навчальних закладів організовано та проведено профілактичні бесіди, роботи щодо роз’яснення дітям про їх права та обов’язки, про їхню відповідальність та відповідальність батьків у разі вчинення правопорушень. Станом на сьогодні працівниками поліції складено 38 адміністративних протоколів за ст. 184 КУпАП «Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей». Також складено 1 протокол за ч.2 ст.184 КУпАП та 2 адміністративні протоколи за ч.3 ст.184, неповнолітні, на момент вчинення правопорушення не досягли шістнадцятирічного віку.  Спільно зі службою у справах дітей, сім'ї та молодіжної політики відвідано родини, які перебувають у складних життєвих обставинах, та роз’яснено про належне виконання  батьківських обов’язків. Також поліцейськими відділення поліції №2 Кременчуцького відділу поліції проводиться й індивідуальна профілактика правопорушень із неповнолітніми, які перебувають на обліку та за проханням адміністрацій навчальних закладів окремо із учнями та їхніми батьками.


Про підсумки проведення Всесвітньої акції «16 днів проти насильства» у навчальних закладах Горішніх Плавнів розповіла начальник відділу у справах сім’ї та молоді Тетяна Оробченко.


За результатами засідання було прийнято рішення Координаційної ради  у справах дітей.