Відбулося третє засідання координаційної ради у сфері запобігання та протидії домашньому насильству й насильству за ознакою статі, торгівлі людьми

19.02.2021, 11:39

18 лютого 2021 року в малій залі виконкому відбулося засідання координаційної ради у сфері запобігання та протидії домашньому насильству й насильству за ознакою статі, торгівлі людьми.

Про здійснені заходи з питань попередження домашнього насильства у 2020 році розповіла Надія Угнічева, заступник міського голови, координатор виконкому Горішньоплавнівської міської ради з питань здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству й насильству за ознакою статі. Зокрема Надія Угнічева зазначила, що міжвідомча співпраця з питань протидії домашньому насильству є ефективним інструментом у подоланні цієї проблеми в нашій територіальній громаді. Позитивними прикладами такої взаємодії є співпраця служби у справах дітей, сім’ї та молодіжної політики з відділенням поліції №2 Кременчуцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області. Після першого засідання координаційної ради була узгоджена форма повідомлення про факт насильства, яку поліція надає щоденно. Соціальні служби реагують протягом доби на повідомлення, надають соціальну, психологічну, правову допомогу постраждалим особам, залучають фахівців інших установ та організацій. За 2020 рік до відділу у справах сім’ї та молоді надійшло 128 повідомлень стосовно скоєння насильства в родинах, із них потребували допомогу 34 особи та 3 неповнолітніх дітей. Із 01.01.2021 року спостерігається помітний зріст фактів домашнього насильства: за вказаний період зареєстровано 11 подій, пов’язаних з домашнім насильством, із них у ставленні до 2 неповнолітніх дітей. Тому психологам закладів освіти рекомендовано посилити роботу з батьками щодо попередження та профілактики насильства в родині, булінгу в підлітковому середовищі. Негайно повідомляти службу у справах дітей, сім’ї та молодіжної політики виконкому та одночасно поліцію про факти здійснення насильства над дітьми для ефективного реагування відповідних служб.

Внесено зміни в міську «Програму реалізації молодіжної політики, підтримки сім’ї, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на 2020-2024 роки» щодо плану заходів роботи з кривдниками (61 сесія міської ради від 15.09.2020 року). Прийнято рішення виконкому щодо затвердження цього плану заходів у м. Горішні Плавні на 2020-2021 рр. 

На засідання координаційної ради (29.09.2020 року) був затверджений міський план заходів щодо реалізації Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства». У кожному навчальному закладі відбулися заходи, спрямовані на запобігання та протидію домашньому насильству й насильству за ознакою статі, торгівлі людьми (здійснено 86 заходів). Були залучені фахівці з громадської організації «Громадське здоров’я» (м. Полтава) у проведенні онлайн-квесту з актуальних питань. 

Психолог відділу соціально-гуманітарної роботи та психологічного забезпечення центру забезпечення діяльності ГУ ДСНС України у Полтавській області майор служби цивільного захисту Тетяна Ватульова провела бесіду про першу психологічну допомогу й підтримку дітей, що постраждали внаслідок насильства, поділилася досвідом роботи.

Про поглиблення міжвідомчої співпраці з питань запобігання та протидії домашньому насильству й насильству за ознакою статі, торгівлі людьми у м.Горішні Плавні говорив начальник сектору превенції відділення поліції № 2 Кременчуцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області Ігор Лайло, інспектор з ювенальної превенції сектору превенції відділення поліції №2 Кременчуцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області Євгенія Святна. Запропонували провести навчання для психологів закладів дошкільної освіти міста.

Наталія Полова, консультант Центру професійного розвитку педагогічних працівників, доповіла про здійснені заходи щодо попередження домашнього насильства в закладах освіти у 2020 році. Систематично оновлюється інформація в класних та групових куточках про педагогічних працівників закладу освіти, міські організації, до яких можуть звертатися учні/батьки щодо вирішення питань, що стосуються збереження життя чи здоров’я й захисту прав та інтересів дитини. Розміщено інформацію про Національну дитячу «гарячу лінію». Із 25 листопада по 10 грудня включно проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства»: школярі стали активними учасниками медіа студій, марафону доброти та акцій, спрямованих на привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок. Проводяться заходи зі створення ненасильницького середовища, безпечного для всіх учасників освітнього процесу, формування нетерпимого ставлення до насильницьких моделей поведінки, небайдужого ставлення до потерпілих осіб, усвідомлення насильства як порушення прав людини: учнівські «круглі столи» з переглядом відеороликів соціальної реклами щодо запобігання насильству та жорстокому поводженню з дітьми; заняття з елементами тренінгу, години спілкування, онлайн-квест «Від знання до безпеки» (проведеного Полтавським обласним фондом «Громадське здоров’я» за підтримки служби у справах дітей, сім'ї та молодіжної політики і відділу освіти). З вихованцями в закладах дошкільної освіти проведено тематичні заняття та бесіди, на яких діти знайомляться з прийнятними правилами ненасильницького спілкування в дитячому колективі та вдома. Психолого-педагогічні тренінги, семінари та дискусії для педагогічних працівників були направлені на визначення напрямків діяльності закладу освіти з розв’язання даної проблеми та формування спільної стратегії реагування на неї.

Члени координаційної ради затвердили план засідань ради на 2021 рік та питання, які будуть розглядатися.