Відбулося п’яте засідання координаційної ради у сфері запобігання та протидії домашньому насильству й насильству за ознакою статі, торгівлі людьми

29.10.2021, 08:08

28 жовтня 2021 року в малій залі виконкому відбулося засідання координаційної ради у сфері запобігання та протидії домашньому насильству й насильству за ознакою статі, торгівлі людьми. 


Надія Угнічева, заступник міського голови, координатор виконкому Горішньоплавнівської міськради з питань здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству й насильству за ознакою статі, повідомила, що упродовж травня-жовтня 2021 року до відділу у справах сім’ї та молоді надійшло 159 повідомлень із відділення поліції № 2 та з інших джерел, із них 35 повідомлень мали інформацію про скоєння насильства (5 повідомлень надійшло повторно – системні прояви насильства у 3 родинах), а також насильство зафіксовано в 1 багатодітній родині, 1 повідомлення про насильство над дитиною з інвалідністю та 1 звернення на гарячу лінію ГО «Ла-Страда-Україна» про насильство над неповнолітньою дитиною, де інформація не підтвердилася, але родина (мати з дитиною) мають певні проблеми, тому сім’я взята на облік і з нею проводиться відповідна соціальна робота.

Із 35 повідомлень отримали психологічну, соціальну чи патронатну допомогу 21 особа та 3 неповнолітніх дітей. Проведено 31 співбесіду з кривдниками, від них отримано письмове зобов’язання щодо недопустимості скоєння насильства.

При службі у справах дітей, сім’ї та молодіжної політики працює мультидисциплінарна комісія. За 10 місяців 2021 року проведено 3 засідання комісії за участю представників закладів освіти. За результатами цих засідань 1 дитина за рішенням виконкому вилучена з родини, їй надано статус «дитина, позбавлена батьківського піклування», поданий позов до суду про позбавлення батьківських прав її батьків та передана на виховання в патронатну родину. Сьогодні батьки неповнолітньої дитини з інвалідністю отримали лікування від алкогольної залежності, добросовісно виконували вимоги та поради фахівців служби у справах дітей, співпрацювали з патронатною родиною, у якій перебував хлопчик, і станом на 22 жовтня 2021 року дитина повернулася в сім’ю. 

За травень-жовтень 2021 року спостерігається помітне зменшення фактів домашнього насильства (за лютий-травень 2021 – 48 фактів; травень-жовтень – 35): за вказаний період фахівцями служби у справах дітей, сім’ї та молодіжної політики було проведено близько 45 профілактичних бесід із потерпілими та кривдниками та близько 35 бесід із психологом. 

Під час літніх канікул профілактична робота щодо попередження насильства та булінгу в дитячому та підлітковому середовищі продовжилася в ДСОЦ «Горизонт», де відпочивали 85% дітей із м. Горішні Плавні. Бесіди, лекції, квести з дітьми та навчальні семінари з педагогічним складом проводилися по 2-3 рази за зміну. Цікаві результати анонімного анкетування підлітків 13-17 років. Результати анкетування надані для розгляду та прийняття рішень.

Надія Угнічева зазначила, що в цілому міжвідомча співпраця з питань запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, торгівлі людьми у м.Горішні Плавні є ефективною; подякувала членам координаційної ради за спільну результативну роботу.


Начальник відділу у справах сім’ї та молоді Тетяна Оробченко зупинилася на результатах профілактичної роботи щодо попередження насильства та булінгу в дитячому та підлітковому середовищі, яка проводилася у ДСОЦ «Горизонт» під час оздоровчої кампанії, зокрема на результатах анкетування, у якому взяв участь 181 підліток. 91 дитина, 50 %, в анкеті зазначила, що зазнає насилля у шкільному колективі. Насторожує той факт, що 113 підлітків із 181 самі хочуть протистояти булінгу, не маючи ні навиків, ні знань, вони не довіряють дорослим. 


Консультант Центру професійного розвитку педагогічних працівників Наталія Полова доповіла про здійснені заходи щодо попередження домашнього насильства в період з червня по вересень 2021 року в закладах освіти Горішньоплавнівської міської територіальної громади. Зокрема зазначила, що налагоджено взаємодію закладів освіти з суб’єктами реагування на випадки домашнього насильства – працівниками ювенальної превенції сектору превенції відділення поліції №2 Кременчуцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області та служби у справах дітей, сім’ї та молодіжної політики; проведено просвітницьку роботу серед учасників освітнього процесу щодо протидії насильству в закладах освіти; для педагогічних працівників проведено інформування про захист дітей від усіх форм насильства, зокрема домашнього, експлуатації, найгірших форм дитячої праці або інших проявів жорстокого поводження з дитиною (відповідно до Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах і які постраждали від жорстокого поводження; здійснюється постійний моніторинг у сфері запобігання та протидії насильству; у закладах освіти розроблено та запроваджено в дію чіткий алгоритм реагування на випадки домашнього насильства; на батьківських зборах та конференціях проведено бесіди з питань охорони дитинства, попередження жорстокості, булінгу, вирішення сімейних конфліктів без застосування насилля; учні ознайомлені з діяльністю Гарячої лінії Національної поліції України, Національної гарячої лінії з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації, Національної дитячої гарячої лінії, які здійснюють консультування у випадках насильства в сім’ї та надають послуги із захисту і підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства.


Надія Угнічева вказала на спільну роботу відділу освіти і відділу у справах сім’ї та молоді щодо аналізу результатів анкетування й визначення шляхів співпраці щодо подолання булінгу у шкільному колективі серед підлітків.


У обговоренні питання про співпрацю з питань запобігання та протидії домашньому насильству й насильству за ознакою статі, торгівлі людьми у м.Горішні Плавні взяли участь завідувач амбулаторією загальної практики-сімейної медицини №1, лікар загальної практики сімейний лікар, позаштатний міський лікар-педіатр управління охорони здоров’я Максим Коломієць, начальник сектору превенції відділу поліції №2 Кременчуцького районного управління поліції ГУНП України в Полтавській області Ігор Лайло. 


Про здійснення насильства в сім’ях людей похилого віку та над людьми похилого віку, про роботу щодо запобігання його проявам говорила директор Горішньоплавнівського міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «Калина» Надія Сакун.


Члени координаційної ради обговорили й затвердили план заходів щодо проведення Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» у 2021 році.