Профілактика гострих інфекційних кишкових захворювань та харчових отруєнь

26.07.2022, 10:56

Держпродспоживслужба інформує Вас по санітарно-епідемічній ситуації щодо спалахів інфекційних гострих кишкових захворювань та харчових отруєнь за 6 місяців 2022 року. 

Відповідно до оперативних повідомлень з початку 2022 року працівники

територіальних органів Держпродспоживслужби взяли участь у розслідуванні

34 спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань, внаслідок яких постраждало 302 особи, з них 138 дітей (45,7 %), у тому числі після введення воєнного стану зареєстровано 27 спалахів, внаслідок яких постраждало 249 осіб, з них 103 дитини (41,4 %).

За аналогічний період 2021 року працівники Держпродспоживслужби взяли участь у розслідуванні 36 спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань, внаслідок яких постраждало 427 осіб, з них 319 дітей (74,7 %).

Всього за 6 місяців 2022 року спалахи зареєстровано на території наступних областей (другою цифрою зазначено кількість спалахів після введення воєнного стану): у Львівській області – 12/11, Одеській – 4/3, Дніпропетровській – 3/3, Запорізькій та Київський – 3/2, Тернопільській – 2/2, Полтавській – 2/1, Закарпатській, Івано–Франківській – 1/1, Черкаській та Чернівецькій – по 1/0, м. Київ – 0/1 спалах. На території   Кременчуцького району Полтавської області спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань та харчових отруєнь не зареєстровано.

Серед розслідуваних спалахів розподіл за місцем виникнення наступний: 5 спалахів зареєстровано у дитячих закладах (заклади дошкільної освіти – 4, школи – 1); 6 спалахів – у побуті; 6 спалахів, пов’язані із  закладами громадського 

харчування; по 1 – з їдальнею промислового підприємства та установи виконання покарань; у місцях тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб – 15 

спалахів.

Передача збудників інфекції в 2022 році відбувалася: харчовим шляхом – 19 спалахів, контактно – побутовим шляхом – 9, при 3 – фактори та шляхи інфікування не встановлено, забруднена вода стала фактором передачі при 1 спалаху, триває санітарно–епідеміологічне розслідування 2 спалахів.

Для всіх кишкових інфекцій характерним є те, що хвороботворні мікроорганізми перебувають здебільшого в кишечнику людини чи тварини. Збудник потрапляє з кишечника хворого або носія інфекції в зовнішнє середовище, потім з їжею чи водою – в травний канал здорової людини і викликає захворювання. Інфекція потрапляє в рот через брудні руки.

Сприйнятливість людей до кишкових захворювань досить висока. Особливо часто вони вражають дітей, тому що у них і захисні сили слабші, і гігієнічні навички ще недостатні.

Збудники гострих кишкових захворювань (хвороботворні мікроби, віруси) та їх токсини вражають не тільки шлунково-кишковий тракт, але і центральну нервову систему. У хворих підвищується температура, порушується нормальна діяльність серцево-судинної системи, часто вражається печінка, селезінка та інші внутрішні органи. 

Хвороба може перейти в хронічну форму з розвитком дисбактеріозу, а це дуже важко піддається лікуванню. Звертатися до лікаря слід при перших ознаках недуги, інакше посилюється її перебіг і створюється загроза розповсюдження збудників.

Додержання правил особистої гігієни, включаючи регулярне миття рук – запорука значного зменшення захворюваності кишковими інфекціями.

Руки необхідно мити перед їдою, приготуванням їжі, після кожного відвідування туалету. Як найретельніше повинні стежити за чистотою рук працівники дошкільних дитячих закладів, а також ті, хто має справу з приготуванням та реалізацією харчових продуктів. Нехтування правилами може призвести до групового захворювання кишковими інфекціями.

Важливе значення в профілактиці гострих кишкових захворювань має виконання санітарних правил приготування й зберігання їжі, бо саме тут криється джерело небезпеки розмноження хвороботворних мікроорганізмів.

Овочі, фрукти, ягоди, які будуть споживатися в сирому вигляді, слід ретельно мити в проточній воді.

Продукти, які швидко псуються, зберігають у холодильниках при температурі в камері близько +8°С. Існують певні строки їх зберігання, яких необхідно суворо дотримуватись.

Не рекомендується готувати влітку в домашніх умовах заливні м’ясні та рибні страви. А в закладах громадського харчування взагалі заборонено готувати ці страви в літні місяці. 

Молоко перед надходженням до торгівельної мережі піддається пастеризації, що різко зменшує кількість хвороботворних мікроорганізмів у ньому. Проте розливне молоко (а особливо куплене на базарі) слід обов’язково скип’ятити. 

У поширенні гострих кишкових інфекцій не остання роль належить мухам. Перелітаючи знадвору, де вони кубляться в місцях, багатих на органіку (смітники, перегній, нечистоти), до житлових приміщень, комахи сідають на харчові 

продукти і таким чином заражують їх збудниками хвороб, яких переносять на лапках та черевці.

Щоб перекрити мухам доступ у приміщення, вікна закривають марлею або густою сіткою. Для знищення мух використовують липкі стрічки, мухобійки. Треба пам’ятати, що в чистому приміщенні мухи не тримаються.

Підвищення санітарної культури населення – це величезний резерв подальшого зниження захворюваності на гострі кишкові інфекції.


Пам’ятайте! Ваше здоров’я залежить лише від Вас!


Кременчуцьке районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Полтавській області