Кременчуцьке районне управління ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області інформує

12.08.2022, 08:59

Дикорослі гриби – небезпечні!

Отруєння дикорослими грибами щороку становлять серйозну проблему як на   території України, так і в Полтавській області.  

У 2021 році в Україні зареєстровано 126 осередків отруєння дикорослими грибами, внаслідок яких постраждало 189 осіб, з них 32 дитини. Померло 26 осіб, з них 5 дітей. Зокрема, найбільше постраждали від отруєння дикорослими грибами у Вінницькій області – 19 осіб, з них 5 дітей, 2 –померли. В Чернігівській області від отруєння дикорослими грибами постраждало 15 дорослих та 5 дітей, померли 1 дорослий та 2 дітей. 

За 7 місяців 2022 року в Україні зареєстровано 12 осередків отруєння дикорослими грибами, внаслідок яких постраждало 19 осіб, з них 1 дитина, летальних випадків не зареєстровано. Найбільше постраждало від отруєння дикорослими грибами у Вінницькій області – 6 осіб. Отруєння були пов'язані із вживанням дикорослих грибів: рядовка, сироїжки та ін.

У Полтавській області реєструвались поодинокі випадки отруєнь дикорослими грибами, як у 2021 році так і за 7 місяців поточного року, летальних випадків не було.

Гриби – це поживний продукт харчування, але в той же час вони можуть бути небезпечними і привести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах.

Однією з основних причин виникнення отруєнь дикорослими грибами є помилкове збирання замість їстівних – отруйних грибів. 

Окрім того, виявлено, що в деяких видах їстівних грибів, що належать до найбільш цінних (білому, опеньках, лисичках тощо) містяться отруйні 

нетермостійкі речовини, які при варінні руйнуються. Споживання недоварених або недосмажених грибів може викликати розлад травлення.

Найнебезпечніший гриб – бліда поганка. Споживання навіть часточки одного гриба викликає смерть у 80-90 % випадків.

Навіть мухомори, які, здавалося б, знають всі, інколи потрапляють у кошик, особливо, коли в збиранні беруть участь діти.

Основними симптомами отруєння є: нудота, блювота, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, мимовільне сечовипускання, пронос, розвиваються симптоми серцево-судинної недостатності.

Дехто помилково вважає, що головка цибулі або часнику, що вариться разом із грибами, набирає бурого забарвлення, якщо серед грибів є отруйні, а срібні предмети (ложки, монети) чорніють. Помиляються також ті, хто стверджує, що комахи, черв’яки, слимаки не їдять отруйних грибів і тому гриб, який вони над’їли, можна безпечно використовувати у харчуванні.

Кременчуцьке районне управління ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області нагадує правила, яких необхідно дотримуватися, щоб запобігти отруєнню грибами:

  • збирати гриби можна тільки на екологічно чистій місцевості. Не збирайте гриби поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах;

  • збирайте і купуйте тільки такі гриби, про які вам добре відомо, що вони їстівні;

  • якщо є найменший сумнів щодо визначення гриба – не беріть його зовсім;

  • не дозволяйте дітям збирати і споживати будь-які дикорослі гриби. Саме вони стають першими жертвами отруєнь;

  • не збирайте старих, перезрілих або пошкоджених грибів;

  • не беріть гриби, що мають внизу ніжки бульбовидне потовщення, навколо якого є плівчаста оболонка;

  • не куштуйте сирі гриби на смак;

  • сирі гриби почистіть і переробіть відразу після повернення з лісу, не залишаючи їх на наступний день;

  • не соліть гриби в оцинкованому посуді та герметично не закривайте в банках.

Обов’язково вимочіть або відваріть умовно їстівні гриби, які використовують для соління – грузді, вовнянки та інші, котрі містять молочний сік. Тим самим ви позбудетеся від гірких речовин, які уражають слизову оболонку шлунку. Не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.

Пам’ятайте! Якщо ви споживали гриби і через 6-10 годин у вас з’явилися  біль під правим підребер’ям, нудота, блювання з домішками жовчі, пронос, необхідно негайно звернутися за медичною допомогою. 

До приходу лікаря хворого слід покласти в ліжко. Щоб не допускати подальшого всмоктування отрути, потрібно 5-6 разів промити шлунок водою з активованим вугіллям або білою глиною, чи слабким (блідо-рожевим) розчином марганцевокислого калію. Потім напоїти його молоком або міцним чаєм, живіт та ноги зігріти грілками. Абсолютно протипоказані спиртні напої, що прискорюють всмоктування отрути. Для з’ясування причин отруєння слід зберегти залишки грибної страви, а також блювотні маси і передати їх медичному працівнику для дослідження.

Краще відмовитися від збирання та вживання дикорослих грибів у їжу, ніж наражати себе і дітей на смертельну небезпеку!